Rámcová dohoda o íránském jaderném programu vyvolala nejen nadšení mezi těžce zkoušeným íránským obyvatelstvem, ale také mezi byznysmeny po celém světě.
Nadšení je ale předčasné, kromě toho, že dohoda zdaleka není finalizována a může kdykoli ztroskotat, tak efekt odstranění sankcí bude cítit v nejlepším případě koncem letošního roku. Nejhůře jsou na tom americké firmy.
Zatímco evropské sankce jsou spojeny s íránským jaderným programem, americké sankce byly zaváděny od roku 1979 a jsou spojeny s celou řadou věcí, od porušování lidských práv po podporu mezinárodního terorismu.
A co hůře, některé byly odhlasovány Kongresem, který je také musí zrušit, což vzhledem k rozvržení sil mezi demokraty a republikány nebude snadným úkolem.
"Mám v kanceláři pověšený velký plakát, kde jsou všechny sankce proti Íránu a teď to budu muset projít a označit si, co se nyní smí a co ne," řekl agentuře Bloomberg Danforth Newcomb, washingtonský právník, který se specializuje na poradenství firmám ohledně obchodu s Íránem. Americké firmy si tak nejspíše budou muset nechat zajít chuť na nejlukrativnější zakázky v energetice, letectvu, počítačích nebo automobilovém průmyslu.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?
Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru