Čtvrteční televizní debata lídrů největších politických stran před květnovými volbami v Británii neměla jasného vítěze.

Televiznímu střetnutí premiéra Davida Camerona s šesticí politických soupeřů dominovala ekonomická témata a otázka přistěhovalectví. Čtyři průzkumy veřejného mínění ale přinesly čtyři různé výsledky, napsala agentura Reuters.

Volby se v Británii konají 7. května. Sociologická šetření zatím ukazují, že obě největší strany - Cameronovi konzervativci a opoziční labouristé Eda Milibanda - mají šanci získat zhruba stejné množství hlasů.

To by znamenalo, že ani jedna z nich by neměla ve sněmovně většinu, a tedy ani šanci sestavit jednobarevnou vládu.

Podle jednoho z bleskových průzkumů zveřejněných ihned po skončení dvouhodinové ostře sledované debaty zvítězila šéfka separatistické Skotské národní strany Nicola Sturgeonová. Další průzkum přisoudil těsné vítězství Milibandovi, třetí z průzkumů současně Cameronovi, Milibandovi a protievropské Straně nezávislosti Spojeného království (UKIP) a čtvrtý postavil na první místo současně Camerona a Milibanda.

Žádnému z lídrů se nepodařilo dosáhnout hranice, která znamenala jasný náskok nad ostatními debatéry.

Čtyři průzkumy, čtyři různé výsledky

Výsledky průzkumu společnosti ComRes pro televizní společnost ITV ale ukázaly, že 40 procentům diváků se Cameron zdál být tím, kdo je nejvíce schopen vést Británii.

U Milibanda bylo stejného názoru 28 procent oslovených.

Podle průzkumu společnosti YouGov, který zveřejnil deník The Sunday Times, mají Cameronovi konzervativci podporu 37 procent oslovených, což je nejvíce tři roky.

Podpora labouristů byla na 35 procentech.

Ukázka ze čtvrteční televizní debaty:

Průzkum se uskutečnil před čtvrteční televizní debatou, která byla jediným střetnutím tohoto druhu před květnovým hlasováním.

Lídři se během ní dotkli témat jako zdravotní péče, přistěhovalectví či vzdělávání, debata se ale především točila kolem peněz.

Cameron během ní obvinil své politické soupeře, že chtějí zvýšit daně a více zadlužit zemi. Reagoval tak na jejich kritiku ohledně vládního plánu na snížení současného horentního dluhu ve výši 1,5 bilionu liber, v přepočtu 56,3 bilionu korun.

"To, co slyším, je větší dluh a více daní, větší dluh a více daní, podstatně větší dluh a více daní, trochu větší dluh a více daní a výrazně větší dluh a více daní," prohlásil Cameron v jednom z živějších momentů jinak umírněného vystoupení a ukazoval postupně na své soupeře.

Miliband a další straničtí lídři tvrdili, že Cameronův plán na snížení vládních výdajů zašel až příliš daleko. Miliband a Sturgeonová přitom obvinili premiéra z nespravedlivých škrtů, které uvrhly lidi do chudoby, a z toho, že se mu nepodařilo vyřešit daňové úniky. Miliband rovněž uvedl, že Cameron neudělal nic pro zánik daňových rájů a hedgeových fondů, které prý financují Konzervativní stranu.

Britský veřejný dluh by měl dosáhnout 80,4 procenta hrubého domácího produktu v rozpočtovém roce 2014-2015.

Debata, která se konala v bývalé výrobně koláčů v severoanglickém Manchesteru, se stočila i na ožehavou otázku přistěhovalectví.

Cameron již dříve slíbil, že sníží roční migrační přírůstek, tedy čistou migraci, na řádově desítky tisíc. Tento údaj však v současnosti činí zhruba 300 tisíc ročně.

Cameron ve čtvrtek slíbil, že pokud bude opět zvolen, zajistí "řízenou a rozumnou" imigrační politiku. Cameronovy plány na snížení přistěhovalectví z EU ale jako neúčinné označil šéf UKIP Nigel Farage, jehož strana brojí proti migraci a mohla by Cameronovi odebrat část středopravých voličů.