Ukrajinská centrální banka ve čtvrtek oznámila, že předpokládá po většinu letošního roku pokračování těžkého propadu tamní ekonomiky. K růstu by se mohla Ukrajina vrátit až v posledním čtvrtletí. Loni zaznamenala ukrajinská ekonomika propad o 6,8 procenta. Příčinou byly politické otresy, finanční potíže a především povstání separatistů ve východních průmyslových oblastech země.

Banka očekává propad v prvním čtvrtletí o 15 procent, tedy stejným tempem jako v posledním čtvrtletí loňského roku. V dalších dvou kvartálech by se propad měl postupně snižovat na 10,2 procenta a 5,7 procenta. V závěru roku by pak ekonomika měla zaznamenat dvouprocentní růst.

Mezinárodní měnový fond (MMF) ale předpokládá, že ukrajinské hospodářství v celém letošním roce klesne o 5,5 procenta a k růstu se vrátí až během následujícího roku.

Ukrajina v březnu obdržela od MMF prvních pět miliard dolarů (asi 128 miliard korun) z dohodnutého úvěrového programu, který má Kyjevu pomoci odvrátit státní bankrot. Celý program je rozdělen do čtyř let a jeho celkový objem dosahuje zhruba 17,5 miliardy dolarů. Půjčka od MMF má otevřít cestu k úvěrům od dalších zahraničních věřitelů a celková pomoc by tak během příštích čtyř let měla dosáhnout až 40 miliard dolarů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru