Jednu z nejvyšších pokut pro obchodníka s cennými papíry uložila Česká národní banka. Brněnské společnosti Amidea dala pokutu ve výši sedm milionů korun za to, že bez oprávnění zprostředkovala v letech 2012 až 2014 investice do velmi rizikových finančních nástrojů.

Podle ČNB tak poškodila zhruba 500 lidí. Většina z nich přes Amideu investovala prostřednictvím elektronických platforem provozovaných kyperským obchodníkem s cennými papíry Safecap Investments. Lidé u kyperského obchodníka investovali do takzvaných měnových párů nebo investičních derivátů (CDF kontraktů).

Rozhodnutí o pokutě vydala Česká národní banka v listopadu 2014, firma ale následně podala rozklad. Centrální banka pak v březnu snížila původní výši pokuty z osmi na sedm milionů korun. Rozhodnutí už je nyní pravomocné.

Historicky nejvyšší pokutu ve výši 20 milionů korun od České národní banky dostal na konci roku 2010 obchodník s cennými papíry Capital Partners. Firma vydělávala na klientech, provozovala takzvaný churning, tedy příliš časté obchody s cennými papíry klientů, za což inkasovala vysoké poplatky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru