Bývalý prezident Václav Klaus ve čtvrtek požádal dopisem nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana o prověření informací o údajné korupci při amnestii z ledna 2013. Média v uplynulých dnech tuto možnost zmiňovala v souvislosti s úmrtím podnikatele Petera Kovarčíka.

Policie se prý začala nedávno o Klausova dlouholetého známého zajímat kvůli kontu se stovkami milionů korun ve Švýcarsku a Nadační fond proti korupci dal peníze do souvislosti s možnou korupcí. Klaus tyto spekulace odmítá. Dopis zveřejnil na svém webu.

Klaus uvedl, že je nutné prověřit informace ohledně případné korupce, o které fond spekuluje, ale také možné křivé obvinění a pomluvu. "Doufám, že státní zastupitelství již zahájilo trestní řízení," píše bývalý prezident.

Mluvčí státního zastupitelství Petr Malý řekl, že NSZ dnes dopis obdrželo, seznámí se s jeho obsahem a bude se jím zabývat jako jakýmkoli řádným podáním.

Podle jeho právního zástupce Romana Jelínka nejde o trestní oznámení, ale o vyjádření podpory vyšetřovatelům. "Tímto prohlášením se pan prezident Klaus obrátil na nejvyššího státního zástupce, aby se zasadil o rychlé a efektivní prošetření nedávných informací," řekl Jelínek.

Úvahy o údajné korupci souvisejí s Klausovou amnestií z 1. ledna 2013, která se mimo jiné týkala osvobození obviněných podnikatelů v řadě kauz vlekoucích se několik let. Klaus již dříve podezření z korupčního jednání odmítl. "Zároveň, bez ohledu na svou imunitu, se hlásí k jakékoliv pomoci a součinnosti s vyšetřujícími orgány," dodal Jelínek.

Podnikatel a producent Kovarčík zemřel koncem března v Praze ve věku 61 let. Údajně nešťastnou náhodou uklouzl v koupelně. Patřil mimo jiné k dlouholetým přátelům Klause. Býval blízký ODS a jeho firma Teleaxis byla spojována s financováním strany, kterou Klaus založil a vedl. Společnost řadu let spolupracovala také se sportem. Po sporech se svazem ledního hokeje v roce 2004 vstoupila do likvidace. Kovarčík poté řídil společnost Czech Teleaxis, která se zabývá marketingem, poradenstvím, organizací sportovních, kulturních a společenských akcí.

O Kovarčíka se podle dřívějších informací deníku Právo zajímala krátce před jeho úmrtím policie kvůli podezření z praní špinavých peněz. Údajně se ho chystala začít prověřovat pod dozorem státního zástupce v souvislosti s bankovním kontem ve Švýcarsku. Na něm se prý objevilo v roce 2013 přes 600 milionů korun a Kovarčík k němu údajně měl dispoziční právo.

Informaci o kontu dostali podle deníku čeští detektivové zhruba před měsícem od švýcarských kolegů, kteří je kontaktovali s podezřením na praní špinavých peněz. Žádost o spolupráci následovala po dvouletém prověřování informací z dopisu, který Švýcarům poslal v červnu 2013 ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka. Ten jim podle Práva na základě svého zdroje uvedl číslo účtu u švýcarské banky, do které údajně putovaly peníze z Czech Teleaxis. "Suma 25 milionů eur může podle neověřené informace pocházet z úplatků souvisejících s amnestií vyhlášenou bývalým prezidentem České republiky Václavem Klausem," napsal švýcarským žalobcům Soukenka.

Kriminalisté údajně prověřují také dosud nepotvrzenou informaci, že se Kovarčík setkal na podzim 2012 s pěti podnikateli ve Špindlerově Mlýně. Údajně jednoho z nich se pak týkala Klausova amnestie. Kovarčík ale podle Klause o chystané amnestii nemohl do samotného vyhlášení při novoročním projevu vědět. "Nikdo nemohl žádnou korupci organizovat," reagoval minulý týden Klaus.