Ruské ministerstvo energetiky zveřejnilo údaje o těžbě ropy na svém území za měsíc březen, která se meziměsíčně zvýšila o 0,6 procenta a dosáhla tak nového novodobého maxima 10,17 milionu barelů za den.

Rusko je aktuálně největším producentem ropy na světě před Saúdskou Arábií, která je největším světovým vývozcem této suroviny. Těžba ropy v Saúdské Arábii v březnu stoupla o 250 000 barelů denně na 9,95 milionu barelů denně.

Produkce zemního plynu v Rusku se podle čtvrtečních údajů meziměsíčně snížila o sedm procent na 55,5 miliardy metrů krychlových. Ropa a plyn zabírají zhruba polovinu z celkového příjmu ruského rozpočtu, který je těžce zasažen prudkým poklesem ceny ropy.

Vedle poklesu cen ropy se ruské ropné společnosti potýkají také s negativními dopady sankcí, které na Rusko uvalily západní země kvůli jeho postupu vůči Ukrajině. Tyto sankce omezují ruským těžařům přístup k zahraničním půjčkám i k potřebným technologiím.

Historického maxima 11,41 milionu barelů denně dosáhla ruská těžba ropy v roce 1988. Tehdy byla země součástí Sovětského svazu, na jehož celkové produkci ropy se podílela přibližně 90 procenty.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru