Soudy loni zahájily 828 tisíc exekucí, což je o 114 tisíc víc než předloni. Průměrná vymáhaná částka se pohybovala kolem 78 tisíc korun. Exekutorská komora o tom informovala na středeční tiskové konferenci.

Na počty exekucí mělo podle komory loni vliv to, že část soudní agendy přešla na exekutorské úřady. I když úplné předání těchto spisů se mělo uskutečnit již v roce 2013, loni soudy převedly na exekutorské úřady dalších 45 500 řešených případů.

"Vliv na počet exekucí má nepochybně i přetrvávající míra neodpovědnosti občanů k plnění drobných závazků, a i když se společnost jako celek věnuje zvyšování finanční gramotnosti obyvatelstva, je to běh na dlouhou trať a výsledky můžeme očekávat až v delším časovém horizontu," uvedl prezident komory David Koncz.

"Částečně se mění i klima společnosti. Opět je společensky akceptovatelnější dlužit. Zažíváme renesanci pojmů jako druhotná platební neschopnost a podobně," řekl člen prezidia komory Jiří Prošek.

Loni bylo na soudní exekutory podáno 14 kárných žalob, z toho v šesti případech byla uznána vina.

Nařízeno bylo 20 700 dražeb movitých a nemovitých věcí. Na 16 400 z toho tvořily nařízené dražby nemovitých věcí, předloni to bylo o dva tisíce dražeb méně. Do těchto počtů nařízených jednání významně zasáhly insolvence.

"Jestliže dříve se z počtu nařízených dražeb uskutečnila asi polovina, v těchto letech je procentuální podíl ještě nižší, neboť velké množství dražeb maří šikanózní insolvenční návrhy," uvedl viceprezident komory Michal Rudý. Někteří neplatiči zneužívají svého práva a podávají insolvenční návrhy s cílem odložit úkony v exekučním řízení.

Exekuce je zahajována soudem na návrh věřitele. Soudní exekutoři nemají na počet exekucí vliv. Platí také, že počet exekucí nelze ztotožňovat s počtem dlužníků, protože dlužník může čelit většímu počtu exekucí.

Novou prezidentkou Exekutorské komory se stane Pavla Fučíková, jejíž obvod sídlí v Ostravě - Mariánských Horách. Členové stavovské organizace ji zvolili minulý týden. Fučíková nahradí 4. dubna Koncze, jemuž vyprší řádné funkční období.

V Senátu je nyní novela zákona, která počítá s tím, že exekutoři by směli působit jen v domovských obvodech jednotlivých soudních krajů, a nikoli jako dosud v celém Česku. Zavedení místní příslušnosti exekutorů Exekutorská komora podporuje.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru