Rusku hrozí vleklá hospodářská recese. Vliv západních sankcí uvalených na zemi kvůli ukrajinské krizi totiž může přetrvávat ještě řadu let. Dalším faktorem je levná ropa.

Světová banka (SB) ve středu zhoršila prognózu vývoje ruské  ekonomky v tomto i v příštím roce. 

SB nyní odhaduje, že hrubý domácí produkt Ruska letos klesne o 3,8 procenta. V příštím roce se sníží o další 0,3 procenta. Předpokládá to v pesimističtějším scénáři.

Ten počítá s tím, že ceny ropy v příštích dvou letech stoupnou jen minimálně. Podle prognózy se v tomto roce ustálí průměrně na 53 dolarech za barel a v příštím roce budou o čtyři dolary za barel dražší.

Tato předpověď je podstatně horší než prosincový odhad SB, který pro tento rok předpokládal pokles ruské ekonomiky o 0,7 procenta. Pro následující rok již očekával návrat k růstu, odhadovanému na 0,3 procenta.

SB ve středu zveřejnila i optimističtější výhled. Ten se opírá o postupné zotavení cen ropy na průměrnou cenu 65,5 dolaru za barel v letošním a 68,7 dolaru za barel v příštím roce. Ruská ekonomika by v takovém případě letos klesla o 2,9 procenta. V příštím roce by stoupla o 0,1 procenta.

Podle hlavní ekonomky SB pro Rusko Birgit Hanslové je velkým úkolem ruské politiky přizpůsobit se "nové realitě cen ropy" a "podmínkám sankcí".

Nejnovější zpráva SB předpokládá, že restrikce zůstanou v platnosti ještě v příštím roce. Jejich dlouhodobě škodlivý vliv by ale mohl být patrný i poté, co budou zrušeny. Západní sankce podle SB také pravděpodobně prohloubí stávající nouzi o investice.

Ruskou ekonomiku vedle západních sankcí a pádu cen ropy loni podkopával také propad rublu. Ruská měna loni navzdory intervencím centrální banky oslabila vůči dolaru o více než 40 procent.

Ruská centrální banka odhaduje tempo letošního hospodářského poklesu na 3,5 až čtyři procenta. Oživení lze čekat v roce 2017, kdy by hospodářský růst mohl přesáhnout šest procent, uvedla banka v polovině března.

Tehdy také snížila svou základní úrokovou sazbu o jeden bod na 14 procent, aby se tak pokusila domácí ekonomiku podpořit.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru