Jeden z největších ruských ocelářů, společnost Evraz, v uplynulém roce prohloubila čistou ztrátu na 1,3 miliardy dolarů (asi 33,4 miliardy korun). Podnik, který dříve v Česku vlastnila společnost Vítkovice Steel, byl již předloni ve ztrátě 551 milionů dolarů.

Provozní zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) však díky slabšímu rublu stoupl o 28 procent na 2,3 miliardy dolarů. Také maržím společnosti, stejně jako i jiným vývozcům oceli v Rusku, pomohl propad domácí měny. Ocelárnám totiž klesly náklady v dolarovém vyjádření.

Celkovým hospodářským výsledkům Evrazu ale pokles hodnoty rublu uškodil. Ocelárna kvůli kurzovému pohybu loni přišla o miliardu dolarů. Odpisy hodnoty majetku dosáhly dalších 540 milionů dolarů, což přispělo k celkové čisté ztrátě 1,278 miliardy dolarů.

Příjem Evrazu se v uplynulém roce snížil o devět procent na 13 miliard dolarů, což firma vysvětluje nižšími příjmy v segmentu oceli. Společnost zároveň uvedla, že akcionářům vrátí až 375 milionů dolarů (9,6 miliardy korun) prostřednictvím nabídky na odkup akcií.

Evraz, v němž má podíl ruský miliardář a vlastník londýnského fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič, v minulosti vlastnil českou společnost Evraz Vítkovice Steel. Tu však loni v dubnu prodal za 287 milionů dolarů skupině investorů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru