Řecko požádalo Moskvu o snížení ceny za dodávky zemního plynu. Atény rovněž doufají, že Rusko zmírní své embargo na dovoz některých druhů potravin z Evropské unie a vyjme z něj ovoce pěstované zejména v Řecku. Řekl to v úterý řecký ministr energetiky Panajotis Lafazanis po pondělní návštěvě Moskvy.

"Usilujeme o snížení ceny plynu na úroveň, jakou platí ostatní evropské země," řekl ministr na tiskové konferenci v Aténách. Lafazanis se v Moskvě sešel s ruským protějškem Alexandrem Novakem a šéfem monopolního vývozce plynu Gazprom Alexejem Millerem.

Gazprom je největším dodavatelem plynu do silně zadluženého Řecka.

Řecký státní plynárenský podnik DEPA loni s Gazpromem sjednal snížení ceny o 15 procent se zpětnou účinností, připomněla agentura Reuters.

Do Ruska se 8. dubna chystá řecký premiér Alexis Tsipras. Obě pravoslavné země mají dobré vztahy a nová řecká vláda opakovaně říká, že není zastáncem sankcí vůči Rusku za jeho postup vůči Ukrajině.

Tsipras v úterý řekl, že nesouhlasí se sankcemi proti Rusku a že při své nadcházející návštěvě Moskvy by chtěl s Ruskem posílit obchodní vztahy.

Lafazanis uvedl, že Řecko chce dostat spolupráci s Ruskem v energetice na vyšší úroveň. Atény podle něj podporují nový ruský projekt plynovodu "Turecký proud" přes Černé moře do Turecka a navrhují jeho prodloužení do Řecka. Projekt je náhradou plynovodu South Stream, který měl směřovat přes Černé moře do Bulharska a dál, ale Rusko jej v prosinci kvůli námitkám EU opustilo.

Řecko podle ministra požádalo Rusko, aby zrušilo embargo na dovoz  pro Řecko "klíčové zemědělské produkce", jako jsou broskve, jahody nebo pomeranče.

"Doufáme, že v této otázce dojde během premiérovy návštěvy Moskvy k pozitivnímu vývoji," řekl Lafazanis. Moskva uvalila embargo na dovoz ovoce a dalších druhů potravin z EU, USA a dalších západních zemí loni v srpnu odvetou za západní sankce vůči Rusku.

Na počátku února Atény odmítly spekulace některých médií, že by mohly výměnou za finanční pomoc Ruska zvážit ústupky v zahraniční politice vůči Moskvě kvůli krizi na Ukrajině. V rozhovoru pro agenturu TASS v úterý Tsipras nicméně řekl, že je rezolutně proti sankcím.

Tsipras několikrát uvedl, že Řecko se nehodlá obrátit na Rusko s žádostí o finanční pomoc, kterou nyní zoufale potřebuje. Řecko už řadu týdnů jedná bezvýsledně s EU a dalšími mezinárodními věřiteli o podmínkách uvolnění zbylé části dohodnutého úvěru.

Ministr Lafazanis také uvedl, že velké ruské firmy se zúčastní tendrů na průzkum ložisek ropy a plynu v řeckých vodách. Atény prodloužily potenciálním investorům termín pro přihlášení se do tendrů na průzkumné vrty v Jónském moři a u pobřeží jižní Kréty do 14. července.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru