Slovenská centrální banka (NBS) zlepšila výhled růstu domácí ekonomiky na tento i příští rok. Pro letošní rok NBS odhaduje růst hrubého domácího produktu (HDP) Slovenska na 3,2 z dosavadních 2,9 procenta. V roce 2016 by HDP měl přidat o 3,8 procenta, dosud centrální banka očekávala růst o 3,6 procenta.

Guvernér NBS Jozef Makúch novinářům řekl, že exportně orientované hospodářství Slovenska by měl podpořit kromě jiného očekávaný lepší vývoj v eurozóně i z důvodu opatření Evropské centrální banky (ECB) na podporu hospodářství.

Podle Makúcha pozitivní dopad na slovenskou ekonomiku bude mít program ECB zaměřený na nákup státních a dalších dluhopisů v rámci takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky.

Cílem tohoto opatření je podpořit ekonomiku a odvrátit cenovou deflaci v eurozóně, do které patří i Slovensko. NBS odhadla, že toto opatření letos podpoří tempo růst HDP Slovenska o 0,4 procentního bodu. Pozitivně má působit také oslabení eura vůči dolaru a k měnám dalších států, což zvýhodňuje exportéry.

"Program (kvantitativního uvolňování) se na úrovni ECB i Slovenska daří plnit, co se týče kvality nakupovaných dluhopisů. Jsou to kvalitní cenné papíry, které nebude problém později prodat. Tento program není náhradou za nedostatečné úsilí národních vlád při uskutečňování strukturálních reforem a dodržování pravidel rozpočtové odpovědnosti," uvedl Makúch.

Rychlejší růst slovenské ekonomiky se patrně projeví také ve zlepšení situace na trhu práce. Prognóza NBS počítá s tím, že míra nezaměstnanosti na Slovensku bude klesat rychleji, než se čekalo, a v roce 2017 by se měla přiblížit k hranici deseti procent. Právě vysoká nezaměstnanost se po propuknutí globální ekonomické krize stala jedním z největších ekonomických problémů Slovenska.

Navzdory zmiňovanému programu ECB spotřebitelské ceny na Slovensku podle NBS letos ještě klesnou meziročně o 0,3 procenta. V příštím roce se vývoj patrně obrátí, inflace by už měla dosáhnout 1,7 procenta. To by znamenalo rychlejší tempo, než centrální banka dosud předpokládala.