V letošním roce půjde z dotačního programu Nová zelená úsporám pro majitele rodinných a bytových domů na zateplení a další energeticky úsporná opatření budov celkem 1,1 miliardy korun. Z toho půl miliardy korun je určeno vlastníkům bytových domů, ovšem jen v Praze. Zbývajících 600 milionů korun půjde na rodinné domy na celém území Česka. Uvedl to v úterý ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Další vlnu programu Nová zelená úsporám ministerstvo vyhlašuje zítra, 1. dubna. Podmínky byly upraveny tak, aby se dotace zpřístupnily širšímu okruhu žadatelů. Nově je možné získat státní podporu i na takzvaná dílčí opatření, s podmínkou snížení spotřeby energie nejméně o 20 procent. Patří mezi ně třeba výměna oken a dveří či dílčí zateplení. 

„Na dotace tak dosáhnou i ti, kteří aktuálně nemají pohromadě více peněz na nákladnější rekonstrukce, ale budou zateplovat postupně. Zavedením této možnosti se program otevírá de facto bez rozdílu všem majitelům domů,“ komentuje jednu z hlavních změn ministr Brabec.

Ministerstvo slibuje také méně papírování a zkrácení lhůt. Maximálně tři týdny bude trvat schválení žádosti, tři týdny bude mít Státní fond životního prostředí ČR na kontrolu dokumentace a výpočet výše dotace a další tři týdny na vyplacení dotace, uvedl Brabec. Ovšem za předpokladu, že žádosti i realizace budou bezchybné. Žádosti začne Fond přijímat od 15. května a jejich příjem skončí 31. října, pokud nebudou vymezené prostředky vyčerpány dříve.  

Profesní sdružení Šance pro budovy už loni uvítalo zrychlení příjmu žádostí. "Dobrou zprávou je i vyhlášení podpory pro bytové domy, zároveň jsme rádi, že podmínky pro rodinné domy zůstaly v podstatě stejné jako loni," uvedl ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub. 

Vláda v pondělí schválila opatření, na jehož základě může ministerstvo vyhlašovat výzvy z programu Nová zelená úsporám až do roku 2021. Stát získává peníze na dotace z prodeje emisních povolenek. Celkem by tak do dotačního programu v dalších letech mohlo jít 27 miliard korun. 

Výzvy pro bytové domy chce ministerstvo vyhlašovat každoročně až do roku 2019. Vlastníci bytových domů v Praze mohou žádat o dotace v Nové zelené úsporám - na jeden objekt mohou dostat až 10 milionů korun. Peníze na mimopražské bytové domy půjdou z evropských fondů, zatím však není jasné kdy. Výše dotace u rodinných domů může dosáhnout až 50 procent, maximálně pět milionů korun. 

Pro budovy veřejného sektoru se předpokládá opakované vyhlašování výzev od roku 2019 do roku 2021. Kompletní podmínky budou zveřejněny 1. dubna 2015.  

"Věřím, že to, co se nám povedlo krizovým řízením u dočerpání fondů, se nám podaří i u zrychlení administrace programu Nová zelená úsporám. Ty peníze jsou tady pro lidi, kteří chtějí ušetřit, a pro naše lepší a zdravější životní prostředí,“ řekl Brabec.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru