Řecký sázkový monopol OPAP vydělal za loňský rok o 41 procent více než v roce 2013 a jeho čistý zisk dosáhl 199,2 milionu eur (5,5 miliardy korun). Ziskovost firmy, v níž má významný podíl český investor Jiří Šmejc, posílily nové hry a úspory nákladů, sdělila společnost podle agentury Reuters.

Celkové výnosy OPAP loni vzrostly o 15 procent na 4,26 miliardy eur. K přírůstku dopomohly nové produkty včetně populárních stíracích losů. Firma uvedla, že zvýší dividendu z loňského zisku na 0,45 eura z 25 centů za rok 2013.

Řecko v roce 2013 prodalo kontrolní podíl ve firmě OPAP česko-řecké skupině Emma Delta, kterou vede Šmejc spolu s řeckým podnikatelem Jorgosem Melisanidisem.

Prodej byl první velkou privatizační akcí v Řecku od záchrany zadlužené země penězi Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu v roce 2010. Za třetinový podíl skupina zaplatila 652 milionů eur.

OPAP je jednou z největších sázkových firem v Evropě s akciemi na burze. Firma má od vlády monopol na sportovní sázení do roku 2020 a na loterijní sázky do roku 2030. Vlastní také exkluzivní práva na provozování videoloterijních terminálů (VLT).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru