Řecký sázkový monopol OPAP vydělal za loňský rok o 41 procent více než v roce 2013 a jeho čistý zisk dosáhl 199,2 milionu eur (5,5 miliardy korun). Ziskovost firmy, v níž má významný podíl český investor Jiří Šmejc, posílily nové hry a úspory nákladů, sdělila společnost podle agentury Reuters.

Celkové výnosy OPAP loni vzrostly o 15 procent na 4,26 miliardy eur. K přírůstku dopomohly nové produkty včetně populárních stíracích losů. Firma uvedla, že zvýší dividendu z loňského zisku na 0,45 eura z 25 centů za rok 2013.

Řecko v roce 2013 prodalo kontrolní podíl ve firmě OPAP česko-řecké skupině Emma Delta, kterou vede Šmejc spolu s řeckým podnikatelem Jorgosem Melisanidisem.

Prodej byl první velkou privatizační akcí v Řecku od záchrany zadlužené země penězi Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu v roce 2010. Za třetinový podíl skupina zaplatila 652 milionů eur.

OPAP je jednou z největších sázkových firem v Evropě s akciemi na burze. Firma má od vlády monopol na sportovní sázení do roku 2020 a na loterijní sázky do roku 2030. Vlastní také exkluzivní práva na provozování videoloterijních terminálů (VLT).

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru