Petr Paukner se živí obchodováním s uhlím celý život. Ročně ho prodá kolem 1,6 milionu tun a tvrdí, že prolamovat uhlí v Lomu ČSA, které by si vyžádalo zbourání Horního Jiřetína a dalších, nedává smysl.

Potřeby teplárenství, kterými "uhlaři" argumentují, se podle něj dají pokrýt i jinak. "Znám všechny větší kontrakty na uhlí v zemi. A z toho vychází, že dodávky z ČSA jsou z pohledu českého teplárenství malé a rozhodně zastavení těžby neohrozí jeho budoucnost," říká Paukner v rozhovoru pro HN.

HN: V Česku se stále vede debata o tom, jestli prolomit, nebo neprolomit limity uhlí. Jaký je váš názor? Hrozí v tuzemsku nedostatek uhlí?

Neříkal bych tomu ani debata. Osobně se pozastavuji nad tím, že se stále objevují hlasy, jak je třeba prolomit limity na Lomu ČSA s tím, že bez prolomení zanikne české teplárenství. To je s prominutím blbost.

HN: Ale z Lomu Československé armády měla jít vždy většina uhlí do teplárenství.

To ale není pravda. Podíl Tykače a jeho kolegů je na uhlí pro celé české teplárenství jen 5,5 procenta.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru