Automobilka PCMA Rus oznámila, že kvůli obtížné situaci na ruském trhu plánuje v Rusku dočasné zastavení výroby aut a plánuje propustit 100 zaměstnanců.

Společnost je ruským společným podnikem výrobců aut PSA Peugeot Citroën a Mitsubishi Motors Corporation.

PCMA Rus má továrnu ve městě Kaluga. Výroba modelů Citroën C4 a Peugeot 408 se zastaví od 2. dubna do 10. července. Od 2. dubna do 12. května pak firma zastaví výrobu sportovně-užitkových modelů, mezi které patří Mitsubishi Outlander a Pajero Sport.

"Pokračující zhoršování situace na trhu nás nutí učinit toto bolestivé rozhodnutí," uvedla PCMA Rus v prohlášení.

PSA vlastní v ruském podniku podíl 70 procent a Mitsubishi zbývajících 30 procent. První model byl v továrně vyroben v roce 2012. Roční kapacita je 125 000 vozů, napsala agentura Reuters.

Po letech silného růstu se prodej aut v Rusku loni prudce snížil kvůli oslabení domácí ekonomiky vlivem poklesu globálních cen ropy a sankcí uvalených na Moskvu kvůli ukrajinské krizi. Výrobu v zemi omezují i další automobilky, jako je Volkswagen a General Motors.

Za první dva měsíce letošního roku se prodej aut v Rusku podle údajů podnikatelského sdružení AEB snížil o 32,1 procenta na 243 826 vozů.

Loni prodej aut v Rusku klesl o více než deset procent na 2,49 milionu vozů. Společnost PricewaterhouseCoopers odhadla, že letos by se mohl prodej snížit až o 35 procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru