Stavební společnost Serenissima Costruzioni se rozhodla napadnout český stát u Evropské komise. Podle ní ji Ředitelství silnic a dálnic zatím nepravomocným vyloučením ze dvou soutěží na opravu dálnice D1 brání ve vstupu na český trh. Stát by kvůli tomu utratil za rekonstrukce dvou úseků dálnice o 280 milionů korun více.

Společnost totiž nabídla ve všech případech až o třetinu nižší ceny, než konkurence. Proto firma příští týden pošle žádost do Bruselu, aby komise prošetřila, zda český stát hospodárně nakládá s evropskými penězi.

Část opravy dálnice D1 je totiž z unijních fondů spolufinancována. Konkrétně jde zatím o čtyři úseky, na které již ministerstvo dopravy přikleplo z Fondu soudržnosti 2,46 miliardy korun. V současnosti se z těchto peněz staví dva. Větrný Jeníkov - Jihlava a Lhotka - Velká Bíteš, dohromady za více než 1,2 miliardy korun.

Už minulý týden v pátek informovala Serenissima o svém záměru stěžovat si u Evropské komise české ministerstvo financí, které je za unijní peníze zodpovědné. Ministerstvo odmítlo komentovat, jaký bude jeho další postup. Nevyjádřilo se ani k tomu, zda ve spolupráci s ministerstvem dopravy prověří tvrzení italské firmy, že evropské peníze jsou na českých dálnicích vynakládány nehospodárně.

"Dopis od italské společnosti jsme obdrželi a v současnosti na něj připravujeme odpověď," sdělil pouze mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka.

Stížnost italské společnosti by ale na čerpání unijních peněz mít vliv nejspíše neměla. A to i v případě, pokud by Komise rozhodla ve prospěch Serenissimi. "Zastavení peněz by hrozilo pouze v případě systémového pochybení, pokud by se prokázalo, že český Zákon o veřejných zakázkách není v souladu s právem Evropské unie," říká Jan Jedlička, odborník na evropské fondy z České spořitelny.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru