Švýcarská banka Union Bancaire Privée (UBP) koupí od britské Royal Bank of Scotland (RBS) její pobočku pro zahraniční privátní bankovnictví Coutts International.

O dohodě informovaly obě společnosti, dodaly ale, že cenu transakce nezveřejní.

"Tato akvizice potvrzuje naše odhodlání dál rozvíjet aktivity na poli správy bohatství a představuje významný milník v naplňování naší strategie růstu," uvedl šéf UBP.

Britský list Financial Times s odvoláním na informované zdroje uvedl, že UBP zaplatí za Coutts 600 až 800 milionů dolarů (20,3 miliardy korun). Agentuře Reuters zdroj sdělil, že toto rozpětí odpovídá skutečnosti.

UBP už v květnu 2013 koupila od britské Lloyds Banking Group její mezinárodní divizi pro privátní bankovnictví. Banka zaměřená na služby bohatým jednotlivcům pracuje na obnovení své základny aktiv, která se během finanční krize z konce minulého desetiletí propadla na polovinu.

Na konci loňského roku UBP spravovala aktiva v hodnotě necelých 99 miliard švýcarských franků (2,6 bilionu korun) ve srovnání se 136 miliardami franků v roce 2007. Coutts International měla na konci roku 2013 ve správě aktiva ve výši 35,6 miliardy franků.

RBS, kterou od finanční krize vlastní z většiny stát, nyní odprodává zahraniční pobočky, aby se zaměřila na domácí trh. Coutts International nabídla na prodej loni v srpnu.

RBS si však ponechá domácí divizi Coutts, která vznikla v 18. století a je známá jako banka poskytující služby královně Alžbětě II.

RBS nyní zvažuje, zda prodá, či zruší své aktivity ve firemním bankovnictví v regionu střední a východní Evropy, Afriky a Blízkého východu. Odchází ze Slovenska a Rumunska a zvažuje osud svých dceřiných firem a poboček v České republice, Polsku, Rusku, Turecku a Kazachstánu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru