Evropská unie chce oživit projekt plynovodu z Turkmenistánu do Evropy a zapojit do něj evropské energetické firmy. Agentuře Reuters to řekl diplomat EU v Turkmenistánu Denis Daniilidis. Turkmenistán se podle něj v příštích měsících chystá navštívit eurokomisař pro energetickou unii Maroš Šefčovič a obnovit rozhovory o pozastavených plánech na výstavbu plynovodu.

Projekt TransCaspian by měl přivádět zemní plyn z Turkmenistánu do Evropy přes Kaspické moře. Jednání se ale před lety zastavila kvůli politickým a finančním nejasnostem a nevyřešeným otázkám týkajícím se ochrany životního prostředí.

Krymská krize z loňského jara ale přiměla EU k tomu, aby začala naléhavěji hledat zdroje plynu jinde než v Rusku, odkud v současnosti plyne třetina plynu spotřebovávaného v Evropě.

"Při rozhovorech s našimi turkmenskými partnery jsme se dostali do bodu, kdy jsme museli vymyslet, jakou strukturu bude mít zapojení společností z EU, které jsou ochotny kupovat turkmenský plyn pro evropský trh," prohlásil podle Reuters Daniilidis bez dalších podrobností.

Turkmenští činitelé již dříve v březnu sdělili, že pokračují "aktivní" vyjednávání o ročních dodávkách plynu v objemu deset až 30 miliard metrů krychlových do Evropy.

Turkmenistán a Turecko loni podepsaly rámcovou dohodu o dodávkách plynu pro projekt plynovodu Transanatolian Natural Gas Pipeline (TANAP).

TANAP má přepravovat ázerbájdžánský plyn z obřího kaspického pole Šach Deniz II a bude vést trasou dlouhou asi 1 840 kilometrů přes Gruzii a Turecko až na turecké hranice s Bulharskem a Řeckem. Výstavba plynovodu byla slavnostně zahájena minulý týden.

Turkmenistán v současnosti prodává plyn Číně a v menším množství také Íránu, zatímco ruský Gazprom dovoz turkmenského plynu v posledních letech výrazně omezil, podotkl Reuters. Turkmenistán musí vybudovat spojení pod Kaspickým mořem, aby se na TANAP napojil.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru