Mysleli jste si, že vesnické děti jsou hbitější, rychlejší, pružnější, vytrvalejší a vůbec pohybově zdatnější než děti z měst? Pak jste se spletli. Děti z velkých měst nad padesát tisíc obyvatel předčí podle analýzy Českého olympijského výboru, Sazky a Univerzity Karlovy v pohybové zdatnosti školáky z menších obcí.

Zatímco v roce 1995 věnovaly děti od šesti do patnácti let pohybu tři hodiny denně, o dvacet let později je to už jen pětačtyřicet minut. "Děti se v tělesné zdatnosti zhoršily, a čím jsou starší, tím je rozdíl proti minulosti větší," říká předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Výbor společně se Sazkou zapojil během prvního pololetí v tomto školním roce více než tisíc základních škol a 130 tisíc dětí do Sazka olympijského víceboje. V disciplínách, jako jsou běh na 50 metrů, vytrvalostní běh, skok do dálky, zkouška rovnováhy, sedy-lehy či hod míčem, uspělo padesát tisíc dětí. Jejich výsledky ve spolupráci se společností SportAnalytik zkoumal Tomáš Perič, odborník na sport dětí z Univerzity Karlovy.

"V Česku se neuskutečnila podobná analýza více než čtvrt století – od dob spartakiád," uvedl generální ředitel Sazky Robert Chvátal.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru