Soukromý dopravce RegioJet loni přepravil na trase z Prahy do Ostravy a do Košic 2,39 milionu cestujících. Člen skupiny Student Agency Radima Jančury tak zaznamenal meziroční nárůst přepravených osob o 46 procent. 

Za příznivým výsledkem stojí mimo jiné nasazovaní souprav s větší kapacitou, prodloužení jednoho páru spojů ze Žiliny až do Košic či obsluha nových stanic, uvedl dopravce v úterý v tiskové zprávě.

"Počet cestujících loni rostl rychleji, než jsme předpokládali," řekl majitel Jančura. Jaký je hospodářský výsledek, ale neuvedl. Ještě v roce 2013 jezdily žluté vlaky ve ztrátě, která činila 92 milionů korun.

V ještě hlubší ztrátě byl druhý soukromý dopravce Leo Express. Obě společnosti tvrdí, že je to kvůli cenové válce. Loni v listopadu Jančura prohlásil, že jeho vlaky začaly vydělávat.

Leo Express loni přepravil ve svých vlacích 890 tisíc lidí, což je nárůst o 11 procent. Ztrátu se mu podařilo snížit na 120 milionů korun. České dráhy údaje za samostatnou trasu neuvádějí. V celé síti jim počet cestujících stoupl o půl procenta na více než 170 milionů.

RegioJet jezdí mezi Prahou a Ostravskem s devíti páry spojů, jeden z nich zajížděl až do Žiliny a od poloviny října jezdí až do Košic. Začal také zastavovat v České Třebové a Návsí. Loni na začátku roku oznámil nákup 45 ojetých vozů od rakouských drah, díky nimž mohl na nejvytíženější spoje nasadit až deset vagonů.

Společnost provozuje také slovenskou vnitrostátní rychlíkovou dopravu mezi Bratislavou a Košicemi a v závazku veřejné služby provozuje vlaky z Bratislavy do Komárna.

Na trase mezi Bratislavou a Košicemi RegioJet konkuruje slovenskému železničnímu dopravci Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). V útery šéf ZSSK Pavol Gábor oznámil, že od poloviny dubna o dvě pětiny omezí počet spojů vyšší kategorie InterCity právě na této trati. 

"Komerční IC vlaky ZSSK vtahuje český soukromý dopravce do nesmyslné cenové války, která je v rozporu se všemi pravidly ekonomického chování. Nemá smysl vést boj, který nemá vítěze. Nelze soupeřit s někým, kdo sníží ceny na polovinu," řekl Gábor.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru