Agentura CzechInvest zprostředkovala loni v Česku 147 domácích a zahraničních investic v hodnotě 87 miliard korun. Je to téměř dvakrát více než v roce 2013. Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka bylo Česko pro investory nejatraktivnější zemí v regionu. Například polská agentura PAIiIZ loni zprostředkovala investice v zemi za zhruba 50 miliard korun.

Investice by měly vytvořit 16 700 nových pracovních příležitostí, nejvíce v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Největší část financí mířila do automobilového průmyslu, uvedli zástupci CzechInvestu v úterý na tiskové konferenci.

"Zvýšená aktivita zahraničních investorů souvisí s postupným oživením evropského trhu, taženým především automobilovým průmyslem," řekl Mládek.

Nejvíce investic, celkem padesát, směřovalo do automobilového průmyslu a kovodělného průmyslu, kde jich bylo 18. Podle regionů nejvíce projektů, a to 26, zamířilo na sever Moravy a do Jihomoravského a Ústeckého kraje. Naopak nejméně investorů získala Vysočina, kde CzechInvest zprostředkoval dvě investice za 259 milionů korun.

Největší množství investorů do Česka přišlo tradičně z Německa a Spojených států. Z tuzemských firem expandují hlavně společnosti strojírenské, textilní a potravinářské.

Žebříček deseti nejvýznamnějších investic vede Nexen Tire, který postaví v průmyslové zóně Triangle u Žatce závod na výrobu pneumatik v hodnotě 22,8 miliardy korun. Druhá je expanze firmy Brose CZ v Rožnově pod Radhoštěm a Kopřivnici ve výši 2,65 miliardy korun.

Většina investic do ČR přišla v prvním pololetí, kdy investoři ještě mohli využít výhodnější investiční pobídky. "Druhé pololetí bylo slabší, proto nyní musíme v lákání investic vyvinout vyšší úsilí. Připravená je k investorům vstřícnější novela zákona o investičních pobídkách a daleko aktivnější přístup k investorům předpokládá i naše nová strategie," uvedl generální ředitel agentury CzechInvest Karel Kučera.

Investor Sektor Země původu Výše investice Počet prac. míst Kraj
Nexen Tire Corporation Gumárenský Jižní Korea 22,76 mld. Kč 1 384 Ústecký
Brose CZ Výroba motorových vozidel Německo 2,65 mld. Kč 810 Moravskoslezský
Continental Automotive CR s.r.o. Výroba motorových vozidel Nizozemí 2,63 mld. Kč 648 Královéhradecký
Hyundai Mobis Výroba motorových vozidel Jižní Korea 2,62 mld. Kč 935 Moravskoslezský
Al Invest Břidličná, a.s. Kovodělný a kovozpracující Česko 2,42 mld. Kč 49 Moravskoslezský
Pila Štětí Labe Wood Papírenský a dřevozpracující Rakousko 1,95 mld. Kč 159 Ústecký
Karsit Holding, s.r.o. Výroba motorových vozidel Česko 1,78 mld. Kč 300 Královéhradecký
Mölnlycke Health Care Biotechnologie a medicínská technika Švédsko 1,59 mld. Kč 214 Moravskoslezský
Lovochemie, a.s. Chemický a petrochemický Česko 1,58 mld. Kč 0 Ústecký
Magna Exteriors & Interiors s.r.o. Výroba motorových vozidel Rakousko 1,55 mld. Kč 217 Liberecký

Zdroj: CzechInvest

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru