Rusko plánuje vydat ze státních fondů dalších zhruba 25 miliard rublů (10,7 miliardy korun) na podporu svého churavějícího automobilového průmyslu. Prohlásil to v pondělí ruský premiér Dmitrij Medveděv.

Prodej aut v Rusku se prudce snížil kvůli oslabení domácí ekonomiky vlivem poklesu globálních cen ropy a sankcí uvalených na Moskvu kvůli ukrajinské krizi.

Na to již reagovaly některé automobilky. Německý Volkswagen v pondělí oznámil, že sníží počet směn ve své ruské továrně a propustí zde nejméně 150 zaměstnanců. Minulý týden oznámila americká automobilka General Motors, že z ruského trhu stáhne svou německou značku Opel a ukončí výrobu ve své petrohradské továrně.

Podle Medveděva budou dodatečné finanční prostředky určené na dotace úroků z půjček na koupi aut, snížení nákladů na leasing a financování dalších nákupů nákladních a komerčních aut státními institucemi.

Ruská vláda se ještě koncem loňského roku rozhodla podpořit domácí automobilový průmysl prodloužením programu šrotovného až do konce letošního roku. Na tento program rozhodla vyčlenit deset miliard rublů. Lidé v rámci tohoto programu dostanou slevu na nákup nového auta, pokud současně s ním odevzdají ke sešrotování starý vůz.

Ruský ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov uvedl, že součástí nových opatření je i vyčlenění 11 miliard rublů na nákup nových aut státními úřady.

Nová opatření mají podle něj omezit pokles prodeje aut v letošním roce na 24 procent. Společnost PricewaterhouseCoopers již dříve odhadla, že prodej aut v Rusku letos klesne o 25 až 35 procent, napsala agentura Reuters.

Za první dva měsíce letošního roku se prodej aut v Rusku podle údajů podnikatelského sdružení AEB snížil o 32,1 procenta na 243 826 vozů.

Loni prodej aut v Rusku klesl o více než deset procent na 2,49 milionu vozů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru