Tempo růstu argentinské ekonomiky loni zpomalilo na 0,5 procenta z 2,9 procenta v roce 2013. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnila argentinská vláda. Analytici se však domnívají, že skutečný stav třetí největší ekonomiky Latinské Ameriky je mnohem chmurnější, protože výdaje spotřebitelů a vývoz se snížily, a letos čekají pokles.

Vláda prezidentky Cristiny Fernándezové je široce podezřívaná z manipulace s oficiálními údaji. Země má problémy s nízkými devizovými rezervami a jednu z nejvyšších inflací na světě. Ekonomiku brzdí také intervenční politiky, jako kontrola obchodu a měny, a recese v Brazílii, která je hlavním obchodním partnerem Argentiny. 

"Rostoucí makroekonomická nerovnováha a slabé investiční prostředí drží ekonomiku uvězněnou ve špatné rovnováze velmi slabého růstu, vysoké inflace a stále více nadhodnocené měny," řekl agentuře Reuters ekonom Goldman Sachs Alberto Ramos.

Argentinská ekonomika silně rostla v prvních letech vlády Fernándezové díky vysokým vládním výdajům a vysokým cenám komodit. V posledních letech se však růst zadrhl kvůli zrychlení inflace, které mělo negativní dopad na výdaje spotřebitelů, a posílení intervenční politiky.

V samotném čtvrtém čtvrtletí hrubý domácí produkt vzrostl meziročně o 0,4 procenta. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím stagnoval. 

BNP Paribas dodala, že v letošním roce očekává pokles HDP Argentiny o 2,2 procenta. Bude za to moci podle banky hlavně pokles reálných příjmů, který sníží kupní sílu a zbrzdí spotřebu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru