Francouzský výrobce stavebnin Lafarge a jeho švýcarský rival Holcim se dohodli na nových podmínkách megafúze, z které má vzniknout největší cementářský podnik na světě. Firmy uvedly, že se mimo jiné shodly na jiném poměru výměny akcií, což byl v minulých dnech jeden z největších problémů. Nyní se zdá, že plánu, který byl oznámen už před rokem, nestojí nic v cestě.

Obě firmy, které jsou už teď předními producenty cementu na světě, informovaly o plánu fúze loni v dubnu. Nad úspěšným dokončením transakce se ale začaly vznášet otazníky, když představenstvo Holcimu v polovině tohoto měsíce odmítlo původně stanovené podmínky. Přiměly jej k tomu rozdíly v hospodářských výsledcích obou firem, ceny akcií a také pohyby ve směnném kurzu eura a švýcarského franku.

Podniky se nově dohodly, že akcionáři Holcimu dostanou za devět akcií této firmy deset akcií o něco menší společnosti Lafarge. Původně se počítalo se směnou v poměru jedna k jedné, což bylo prezentováno jako splynutí rovných.

Změny nastaly i v podmínkách týkajících se řízení sloučené společnosti. Nynější výkonný ředitel Lafarge Bruno Lafont, který se měl původně stát šéfem spojené firmy, bude předsedou jejího představenstva. O funkci se bude dělit s Wolfgangem Reitzlem, který nyní působí na obdobné pozici v Holcimu.

O novém výkonném řediteli zatím rozhodnuto nebylo. Navrhnout jej má představenstvo Lafarge. Představenstvo Holcimu pak musí jméno navrženého kandidáta schválit. Jmenování nového šéfa by mělo být oznámeno "ve vhodný čas", stojí v prohlášení. Firmy očekávají, že transakce bude dokončena letos v červenci.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru