Polská společnost Jastrzebska Spólka Weglowa SA (JSW), která je největším producentem koksovatelného uhlí v Evropské unii, se loni propadla do čisté ztráty 659 milionů zlotých (4,4 miliardy korun). Hospodaření zasáhly klesající ceny uhlí a odpisy majetku, oznámila ve čtvrtek státem ovládaná firma. Předloni hospodařila s čistým ziskem 77 milionů zlotých.

Loňská ztráta je ale nižší, než se čekalo. Analytici v průzkumu agentury Reuters totiž v průměru očekávali, že podnik vykáže čistou ztrátu 695 milionů PLN.

Skupina se po celý uplynulý rok potýkala s nižšími cenami koksovatelného uhlí, které se pohybovaly na nejnižších hodnotách za několik let. Průměrná prodejní cena uhlí za celý rok 2014 byla o osminu nižší než před rokem, uvedla firma. V letošním prvním pololetí očekává další pokles cen, ve druhé polovině roku by se ceny prý mohly začít zotavovat.

"Makroekonomické podmínky byly loni mimo naši kontrolu a byly pro nás extrémně nepříznivé," uvedl úřadující výkonný ředitel JSW Jerzy Borecki. JSW loni zahájila hlubokou restrukturalizaci, která je zaměřena především na "optimalizaci nákladů" a na systém kompenzací. V restrukturalizaci hodlá v tomto roce pokračovat.

Podnik letos na přelomu ledna a února zasáhla stávka horníků, kteří tak vyjadřovali svůj nesouhlas s propouštěním a se snižováním nákladů. Více než dvoutýdenní stávka znamenala pro JSW denní výpadek tržeb v objemu asi 30 milionů zlotých (199 milionů korun) a vedla ke změně ve vedení firmy. Její dosavadní ředitel Jaroslaw Zagórowski rezignoval výměnou za ukončení protestních akcí.

JSW zaměstnává přes 26 tisíc lidí. Za loňský rok vytěžila kolem 14 milionů tun uhlí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru