Portugalsko minulý týden splatilo Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) více než pětinu ze záchranného balíčku, který země dostala v roce 2011. MMF od Portugalska obdrželo 6,6 miliardy eur (181 miliard korun), což představuje 22 procent objemu úvěrů, které instituce zemi poskytla, uvedla ve čtvrtek portugalská státní agentura pro správu dluhu. Lisabon má od Evropské unie svolení splatit fondu zbytek půjčky předčasně.

MMF poskytl Portugalsku třetinu z půjček zahrnutých do záchranného programu o celkovém objemu 78 miliard eur. Lisabon fondu ještě dluží asi 14 miliard eur a EU mu povolila splatit tuto sumu v příštích dvou a půl letech.

Portugalsko loni opustilo záchranný program pro země zasažené dluhovou krizí v eurozóně a následovalo v tom Irsko. To už splatilo předčasně většinu svých úvěrů od MMF. Obě země na tom podstatně ušetří, protože výnosy jejich státních dluhopisů se dostaly pod úrok 3,5 procenta, který si účtuje fond.

Portugalsko v únoru vydalo desetiletou emisi dluhopisů s výnosem těsně nad dvěma procenty a výnos těchto obligací na trhu nyní klesl na 1,7 procenta. Portugalská ministryně financí Maria Luís Albuquerqueová v únoru řekla, že vláda urychlí splácení svých dluhů ze záchranného programu, aby co nejvíce využila propadu výnosů dluhopisů na rekordní minima.

Související