Produkce tuzemských nábytkářských firem loni stoupla na 40 miliard korun, což bylo o tři miliardy meziročně více. Letos by výroba měla podle odhadu stoupnout na 41,5 miliardy korun. Vývoz nábytku z ČR loni dosáhl rekordních 21,5 miliardy korun. Vyplývá to z údajů Asociace českých nábytkářů, společnosti Apicon a Českého statistického úřadu.

"Přestože jde o téměř skokové navýšení, očekáváme pokračování trendů růstu i pro rok 2015. Hovoří pro to několik faktorů, investice do nábytkářského průmyslu i slabá koruna, která svědčí exportu," uvedl na čtvrteční  tiskové konferenci tajemník asociace Tomáš Lukeš.

Exportní výkonnost českých nábytkářů v posledních letech roste, celkem se loni vyvezlo téměř 20 procent nábytku vyrobeného v ČR. V roce 2009 to bylo 6,3 procenta. Nábytek vyrobený v Česku míří nejčastěji do Německa, na Slovensko a do Francie. Nejčastěji se vyváží části nábytku, kovový a lékařský nábytek.

Podle Lukeše se na růstu letošního exportu bude podílet například produkce firmy Steelcase. Největší výrobce kancelářského nábytku na světě otevřel svůj nový závod v Ostrově na Tachovsku, kde investoval zhruba 600 milionů korun.

Největší světový výrobce nábytku Steelcase otevřel v Česku výrobnu za 600 milionů - čtěte ZDE

Věnuje se čtyřnohým kráskám oblých tvarů, kariéru spojil s židlemi od Tonu - čtěte ZDE

Za růstem vývozu nábytku stojí i oslabení koruny. Výsledky českého nábytkářského průmyslu jsou však doprovázeny vlažným růstem tuzemských prodejů nábytku. "Vzhledem k faktu, že dochází k permanentnímu růstu objemu dováženého nábytku ze zahraničí a zároveň se zvyšuje podíl importu na tuzemské spotřebě, je zcela zřejmé, že za pozitivním vývojem na poli výroby stojí exportní úspěšnost českých výrobců nábytku," dodal Lukeš.

"Nejvíce se dováží sedadla, sedací nábytek, to je v rámci Evropy vůbec nejobchodovanější komodita (nábytku)," dodal Robert Babuka ze společnosti Apicon. Největšími importéry nábytku do Česka jsou velké nábytkářské řetězce. Z jednotlivých zemí se nejvíc nábytku do ČR dováží z Polska (26 procent) a Číny (18 procent). Podíl importu na celkových prodejích nábytku v Česku dosáhl loni 42 procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru