Finské společnosti Rovio Entertainment, tvůrci populární elektronické hry Angry Birds, klesl loni zisk o 73 procent na deset milionů eur (273,1 milionu Kč). Mohly za to nižší příjmy z licencí a propad zájmu o spotřební zboží, jako jsou hračky a oděvy. Firmě se také stále nedaří zopakovat úspěch původní hry Angry Birds, kterou představila v roce 2009, uvedla agentura Reuters.

Zisk před zdaněním, odpisy a úroky klesl o 56 procent na 17 milionů eur. Celkové příjmy firmy se snížily o devět procent na 158,3 milionu eur. Příjmy z mobilních her se však zvýšily o 16 procent na 110,7 milionu eur díky novým hrám jako Jolly Jam a Angry Birds Stella Pop! Počet stažení činil 600 milionů.

"Prodej vedlejších produktů pro spotřebitele se nevyvíjel podle našeho očekávání a určitě jsme nespokojeni s výsledky našeho licenčního podnikání," uvedl v prohlášení generální ředitel Pekka Rantala. Dodal však, že věří v budoucnost, a slíbil přijít v příštích měsících s novými partnerskými dohodami týkajícími se filmu.

Firma s cílem stát se zábavní značkou, podobně jako Walt Disney, expandovala se značkou Angry Birds také do televizního seriálu, na vzdělávací dětská hřiště a pracuje na animovaném filmu, který by měl mít premiéru v roce 2016.

Firma rovněž začala přizpůsobovat své hry čínskému trhu ve spolupráci s tamní firmou Kunlun. Nyní plánuje také novou hru pouze pro japonský trh.

Rovio loni zrušilo zhruba 110 pracovních míst, tedy 14 procent své pracovní síly.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru