Počet podnikatelů, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, klesl v roce 2014 v Česku o pět tisíc na 972 tisíc. Vyplývá to z evidence České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Předloni počet podnikatelů, tedy například soukromých lékařů, umělců nebo zemědělců, klesl o 17 tisíc na 977 tisíc.

Nejvíce podnikatelů je evidováno v Praze (164 tisíc) a v krajích Středočeském (131 tisíc) a v Moravskoslezském (88 tisíc).

Ze všech OSVČ klesl o 16 tisíc na 586 tisíc počet těch, kteří mají samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní. Počet těch, kteří ji mají jako vedlejší, podnikání pro ně tedy není jejich hlavním zdrojem příjmů, naopak stoupl o 11 tisíc na 386 tisíc.

Povinnost platit zálohy na důchodové pojištění mělo koncem roku 676 tisíc osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), o 17 tisíc méně než v roce 2013. Pojistné na nemocenské pojištění si platilo 92 tisíc osob, meziročně o tisícovku méně. Účast na nemocenském pojištění je u OSVČ dobrovolná. Zbývající živnostníci se pojišťují u komerčních společností, nebo si vytvářejí rezervy pro případ nemoci.

Podle Hospodářské komory se podnikání stává z pohledu stability pravidelnosti příjmů poměrně rizikové a pro určitou část podnikatelů je bezpečnější, pokud vedle podnikání vykonávají ještě další výdělečnou činnost, zejména zaměstnání.

"Pokles počtu OSVČ je dlouhodobý trend. Vlivem nepřátelské atmosféry vůči OSVČ klesá počet těch, kteří se pouští do rizika na vlastní pěst a začínají podnikat. Naopak roste počet těch, kteří se nemůžou uživit jako zaměstnanci a berou si ještě živnost navíc," řekl serveru Podnikatel.cz prezident Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček.

V žádném jiném státě Evropské unie nemají živnostníci na ekonomiku země takový vliv jako v Česku. Firmy, které zaměstnávají jednoho až devět lidí, se na celkovém počtu podniků v ČR podílejí více než 95 procenty a jsou vůbec největším zaměstnavatelem. Práci u nich našla více než třetina všech zaměstnanců.