Už více než šest stovek sladkých koláčů upekly německé babičky pro start-up Kuchentratsch, který funguje jako kontaktní místo a pekárna zároveň. Senioři dochází do speciální kuchyně v Mnichově, kde tvoří moučníky a baví se spolu. Za myšlenkou stojí dvě mladé Němky, které se rozhodly bojovat s rostoucí chudobou a osamělostí starých lidí.

"Impulzem k založení projektu byly naše vlastní babičky. Obě jsou stále v dobré fyzické kondici, ale zůstávaly často samotné doma. Rodina bydlí buď daleko, nebo na ně nemá čas," vysvětluje jedna z autorek projektu Katharina Mayerová, která start-up rozjela společně s Katrin Blaschkeovou.

"Díky Kuchentratsch senoři poznávají nové lidi, vyměňují si nápady a cítí se potřební. Koláče od babičky jsou navíc ty nejlepší na světě," dodává Mayerová. Pekárna už běží od června minulého roku a důchodkyně se schází jednou či dvakrát týdně.

Momentálně dívky na crowfundingovém portálu startnex.com shánějí peníze na rozšíření kuchyně. Rády by získaly alespoň 35 tisíc eur, tedy více než 950 tisíc korun. Chtějí si pronajmout větší prostory a nakoupit vybavení. A z Mnichova plánují expandovat i do Hamburku a Stuttgartu.

Dorty v současné době peče čtyři nebo pět babiček. Při rozšíření kuchyně by se jejich počet mohl navýšit. Moučníky od seniorů kupují jednotlivci, kavárny nebo firmy. "Lahodné koláče mají velmi speciální složku, díky které jsou unikátní - hodně lásky," uvádí Carmen Leszynskyová, projektová manažerka z Nadace BMW, jež dorty odebírá.

Babičky pečou zásadně z lokálních surovin a pracují na krátké úvazky (tzv. mini-jobs). Mohou si tak měsíčně vydělat maximálně 400 eur. Vznik německé pekárny reaguje také na rostoucí počet seniorů. V Česku žijí necelé tři miliony důchodců, na které se zaměřují různé neziskové organizace. Obdoba start-upu z Mnichova ale v tuzemsku neexistuje.

Oporu mohou staří lidé nalézt například v obecně prospěšné společnosti Maltézská pomoc nabízející osobní asistenci.

"Máme zkušenost se zaměstnáváním žen seniorského věku, které čerstvě odešly do důchodu a zároveň mají dost elánu a chuti ještě pracovat na zkrácený úvazek," popisuje projektový manažer Maltézské pomoci Theo Šimko. Senioři se tak stávají součástí pracovního týmu, pracují však v domácím prostředí.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru