Světové ceny ropy na počátku týdne dál výrazně klesají a americká ropa WTI sestoupila na nové šestileté minimum. Trh srážejí dolů rostoucí globální zásoby a vyhlídky na dohodu mocností s Íránem o jeho jaderném programu.

Cena brentu kolem 16:20 SEČ ztratila 1,80 dolaru na 52,88 USD za barel a předtím sklouzla až na více než měsíční minimum 52,70 USD. Minulý týden ztratil brent osm procent a utrpěl nejhlubší ztrátu za dva měsíce. Americká lehká ropa WTI oslabila v pondělí odpoledne až o 1,66 USD na 43,18 dolaru, což bylo její minimum od března 2009, později se ustálila kolem 43,30 USD.

V pátek zesílila obavy ze zahlcení trhu Mezinárodní agentura pro energii (IEA), podle níž se přebytek ropy na světovém trhu kvůli nadále vysoké těžbě ve Spojených státech dál zvětšuje.

ropa WTI 16.3.2015Cena americké ropy WTI během pondělního obchodování klesala až k hranici 43 dolarů za barel. Foto: Reuters

Francouzská banka Société Générale v pondělí odhadla, že světové zásoby ropy nyní rostou tempem 1,6 milionu barelů denně a ve druhém čtvrtletí se tento růst ještě o něco zrychlí. Objevují se zprávy, že Spojené státy a Čína už začínají pociťovat akutní nedostatek skladovacích kapacit.

Trh se zaměřuje na vrcholící jednání mezi šesticí světových mocností a Íránem. Případná dohoda by mohla vést k výraznému zvýšení vývozu íránské ropy, což by podle analytiků mohlo znamenat další propad cen.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru