Zemím jihovýchodní Asie se loni již druhým rokem za sebou podařilo získat dohromady více zahraničních investic, než kolik jich získala Čína. Může za to hlavně oslabení ekonomického růstu Číny. Příliv investic do jednotlivých zemí je však nerovnoměrný a je ovlivněn politickými změnami i měnícími se náklady na podnikání. Uvedla to agentura Reuters.

Celkové přímé zahraniční investice do Singapuru, Indonésie, Malajsie, Filipín, Thajska a Vietnamu loni podle výpočtů Thomson Reuters vzrostly na rekordních 128 miliard dolarů, v přepočtu 3,3 bilionu korun. Překonaly tak investice v Číně, které činily 119,56 miliardy USD.

Nejvíce se zvýšily investice na Filipínách, a to o 66 procent. Naopak v Thajsku, kde loni převzala moc armáda, investice klesly. V Indonésii, která je největší ekonomikou regionu, přitom investice navzdory nejistotě způsobené volbami vzrostly o deset procent.

Ekonomové upozorňují, že čínský zpracovatelský sektor ztrácí na síle a čínské podniky se budou muset začít více orientovat na zahraničí. A to kvůli nižším provozním nákladům a získání nových trhů.

"Rostoucí mzdy v Číně vedou levné výrobce k tomu, aby hledali jiná levná místa pro své továrny. Země, jako je Vietnam a Filipíny, se zdají být atraktivní alternativou," uvedl ekonom společnosti Capital Economics Dan Martin.

"ASEAN je velkým trhem sám o sobě, navíc také s dobrými vyhlídkami dlouhodobého růstu. Vzhledem k všeobecnému zpomalení v jiných rozvíjejících se zemích v posledních letech začíná vyčnívat," dodal. ASEAN je označení pro Sdružení zemí jihovýchodní Asie.

Filipíny, které jsou druhou nejrychleji rostoucí velkou ekonomikou v Asii, lákají investory svými silnými ekonomickými základy. Panuje však obava, zda současná ekonomická politika bude pokračovat i po volbách, plánovaných na příští rok. To znamená, že některá investiční rozhodnutí by mohla být odložena.

Pokles cen komodit by mohl snížit příliv investic do Indonésie, která je bohatá na přírodní zdroje, a v menší míře i do Malajsie. Indonéský prezident Joko Widodo chce usilovat o větší příliv zahraničních investic do zpracovatelského sektoru, který by vyrovnal nestabilitu v sektoru nerostných surovin.

Indonésie má ale před sebou ještě hodně práce, zvláště v oblasti podnikatelské infrastruktury, aby mohla být úspěšným konkurentem Thajsku, regionálnímu lídrovi ve zpracovatelského průmyslu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru