Živnostníci jsou také původci odpadů, ačkoliv si to často ani neuvědomují. Z toho pro ně plyne povinnost shromažďovat odpady utřízené podle jednotlivých druhů a kategorií, předávat je pouze osobě oprávněné k jejich převzetí a vést průběžnou evidenci o odpadech. 

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Povinnosti živnostníka stanovuje zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech, v platném znění, který stanovuje, že původcem odpadů je právnická osoba nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání, při jejichž činnosti vznikají odpady.

Odpadem se rozumí movitá věc, které se osoba zbavuje nebo má úmysl nebo povinnost se jí zbavit. Ke zbavování dochází vždy, pokud ji osoba předá k využití nebo odstranění nebo úplatně či bezúplatně předá osobě oprávněné ke sběru nebo výkupu odpadů nebo odstraní-li ji sama.

Podle Příručky pro živnostníky k základním povinnostem při nakládání s odpady, kterou vytvořila Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH), má tak původce odpadu především povinnost:

 • vznikající odpady zařazovat podle druhů a podle kategorie
 • shromažďovat odpady roztříděné podle druhů a kategorií
 • zabezpečit odpady před nežádoucím znehodnocením, odcizením nebo únikem
 • vést průběžnou evidenci o odpadech a nakládání s nimi
 • ohlašovat odpady příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností
 • převést odpady, které nelze využít nebo odstranit v souladu se zákonem a prováděcími právními předpisy, do vlastnictví osobě oprávněné k jejich převzetí (odpadové firmy)
 • je odpovědný za nakládání s odpady do doby jejich využití, odstranění nebo převedení do vlastnictví osobě oprávněné k jejich převzetí
 • nakládat s nebezpečnými odpady pouze na základě souhlasu věcně a místně příslušného orgánu státní správy

Podnikatelé si mohou vybrat, zda si zvolí vlastního dodavatele služeb odpadového hospodářství nebo navážou spolupráci s obcí - ze zákona musí být smlouva v písemné formě a musí obsahovat vždy výši sjednané ceny za tuto službu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

 • Mobilní aplikaci HN
 • Web bez reklam
 • Odemykání obsahu pro přátele
 • On-line archiv od roku 1995
 • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.