Ceny výrobců zboží v únoru meziročně opět klesly. A snížily se také dovozní a vývozní ceny. Naopak služby v únoru meziročně mírně zdražily, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu.

Nejvíce v minulém měsíci klesly ceny zemědělských výrobců, a to o 8,8 procenta oproti únoru roku 2014. Největšího zlevnění se dočkaly brambory, jejichž ceny klesly o 41,7 procenta. Levnější bylo také ovoce, zelenina či vepřové. Naopak dražší bylo drůbeží maso i vejce. Meziměsíčně však ceny v zemědělství vzrostly o 0,7 procenta, a oproti lednu tak potraviny mírně zdražily. 

Ceny průmyslových výrobců v únoru meziročně klesly o 3,6 procenta, zejména v důsledku opětovného významného poklesu cen ropných produktů a chemických látek. Zlevnily například chemické látky a výrobky, naopak po šestiměsíčním poklesu se zvýšily ceny koksu a ropných produktů, a to o 6,8 procenta.

Ve stavebnictví se meziročně ceny zvedly o 0,8 procenta. Oproti loňsku zdražily ceny stavebních prací, naopak levnější byly materiály. Ceny služeb se proti lednu nezměnily. Zdražily například poštovní a kurýrní služby, zlevnily informační služby. V meziročním srovnání se ceny služeb zvýšily o 0,1 procenta, mimo jiné v důsledku zdražení finančních služeb.

Klesly dovozní i vývozní ceny

Meziroční pokles cen zaznamenal také zahraniční obchod. Zde ceny klesly po více než ročním růstu poprvé v prosinci. Propad nicméně pokračoval i na začátku letošního roku, kdy však zpomalil. V prosinci činil pokles cen vývozu 1,1 procenta a dovozu 1,9 procenta. Jak u vývozu, tak u dovozu se na celkovém vývoji podle ČSÚ podílely nejvíce pokles cen minerálních paliv. Ve vývozu zlevnily o 15,9 procenta a v dovozu o 26 procent.

V rámci vývozu klesly také ceny potravin a ostatních surovin shodně meziročně o pět procent a ceny chemikálií o 4,8 procenta. Z významnějších skupin rostly ceny polotovarů o 1,8 procenta a ceny průmyslového spotřebního zboží a strojů a dopravních prostředků shodně o 0,9 procenta.

V dovozu klesly meziročně ceny ostatních surovin o 10,6 procenta a ceny potravin o 3,3 procenta. Rostly nejvíce ceny průmyslového spotřebního zboží, a to o 4,4 procenta, ceny strojů a dopravních prostředků stouply o 3,6 procenta a ceny polotovarů o 1,5 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru