Ruská centrální banka dnes snížila svou základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod, na 14 procent. Snaží se tak podpořit ekonomiku, která vinou levné ropy a západních sankcí uvaleným na Rusko kvůli ukrajinské krizi nyní směřuje do recese. Ruský rubl po rozhodnutí banky zmírnil pokles a ztrácel k dolaru asi 0,3 procenta. Rozsah snížení úrokových sazeb byl totiž nižší, než v průměru očekávali analytici.

Centrální banka přistoupila ke snižování úrokových sazeb letos již na konci ledna, kdy nečekaně snížila základní sazbu hned o dva body, na 15 procent.

Opatření podle analytiků napovídá, že pro centrální banku mají obavy z poklesu ekonomiky nyní větší váhu než obavy z vysoké inflace. Centrální banka dnes upřesnila, že ve snižování hlavní úrokové sazby bude pokračovat i v příštích měsících.

Vyšší úroky posilují atraktivitu měny, zároveň ale podkopávají hospodářský růst, protože omezují zájem o půjčky. Nižší úroky naopak snižují náklady na půjčky, což by mělo podpořit poskytování úvěrů a ve výsledku ekonomiku jako celek.

Dosavadní letošní rozhodnutí banky jsou v ostrém protikladu s opatřením ruských centrálních bankéřů z konce loňského roku. V prosinci totiž stejně překvapivě základní úrok zvýšili o výrazných 6,5 procentního bodu, aby zastavili tehdejší masivní propad ruského rublu a zmírnili růst cen.

Míra inflace v Rusku se nyní pohybuje kolem 16 procent. Podle centrální banky je současná vysoká inflace výsledkem krátkodobých faktorů, které ale do konce letošního roku pominou.

"Vysoká míra inflace je důsledkem poklesu hodnoty rublu a blokády v zahraničním obchodu. Jejich dopad je přechodný a na konci roku již nebude znát," sdělila centrální banka, která ale zároveň upozornila na pokles reálných příjmů a spotřeby v Rusku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru