Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl si prý není jistý ohledně současného závazku ČNB držet českou měnu nad hladinou 27 korun za euro do roku 2016.

"Minulá zkušenost mě nutí přemýšlet, zda by nebylo správné podržet kurzový závazek o trochu déle raději než si teď dělat starosti kvůli přesnému načasování exitu," uvedl doslova pro Bloomberg.

ČNB snížila v roce 2012 úrokové sazby téměř k nule a o rok později zahájila intervence, aby oslabila českou měnu. Cílem bankéřů je udržet kurz blízký 27 korunám za euro. Konec intervencí přitom podle dřívějších vyjádření banky nepřijde před polovinou roku 2016.

"Protiinflační tlaky se akumulují uvnitř hranic a vyvstává zde otázka ohledně dopadů kvantitativního uvolňování v eurozóně, jež tento týden spustila Evropská centrální banka," dodal Hampl.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru