Druhá největší ruská banka VTB v uplynulém roce prudce snížila čistý zisk na 800 milionů rublů (335,4 milionu korun) ze zhruba 100 miliard rublů (zhruba 41,8 miliardy korun) před rokem. Vyplývá to z pátečního sdělení bankovního domu. Výsledek je lepší než odhady analytiků, kteří předpokládali, že bankovní dům se za celý loňský rok propadl do ztráty.

Do výsledků se promítly vyšší náklady na financování obchodních aktivit banky a nárůst rezerv pro krytí případných ztrát z úvěrů. Banka tyto rezervy loni zvýšila na 275,4 miliardy rublů.

Analytici oslovení agenturou Reuters předpokládali, že banka za loňský rok vykáže ztrátu 2,6 miliardy rublů. Podle propočtů Reuters však bankovní dům sklouzl do kvartální ztráty v samotném čtvrtém čtvrtletí. Byla by to pro něj první taková ztráta od roku 2009.

Ruský bankovní systém zasáhly západní sankce uvalené loni na Rusko v souvislosti s jeho rolí v ukrajinské krizi. Velkým bankám tyto restrikce omezily přístup na mezinárodní finanční trhy, takže se jim prudce zvýšily náklady na vlastní financování. Situaci bank podkopalo i směřování ekonomiky do recese a rovněž loňský výrazný propad kurzu rublu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru