Nadbytek ropy na světovém trhu se kvůli nepolevující těžbě této suroviny ve Spojených státech dál zvětšuje. Nedávné ustálení světových cen ropy tak mohlo být jen dočasné.

Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to v pátek uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Spojeným státům by podle ní mohly brzy dojít volné kapacity na uskladnění ropy. To by znamenalo další tlak na pokles cen.

IEA přitom odhaduje, že tento vývoj by mohl trvat přinejmenším do druhého pololetí tohoto roku. Teprve pak by produkce ropy v USA mohla začít polevovat. Předpokládaný útlum těžby by společně se zvýšením globální poptávky mohl podpořit ceny ropy k růstu.

Globální nabídka ropy stoupla v únoru o 1,3 milionu barelů denně (b/d) na odhadem 94 miliard b/d.

Zásoby této suroviny ve Spojených státech se přitom prudce zvýšily a dosahovaly podle posledních čísel rekordních 468 milionů barelů. Za rostoucími zásobami v zemi stojí vyšší těžba, zatímco výkonnost zpracování ropy v rafineriích se kvůli sezonním či neplánovaným výpadkům, nízkým maržím a velkým zásobám benzinu snížila.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru