Český průmysl i v lednu pokračoval ve svém růstu. Meziročně tak průmyslové podniky vyrobily o 2,9 procenta více. Po očištění od vlivu nižšího počtu pracovních dnů - letošní leden měl v porovnání s loňským o jeden pracovní den méně, rostl objem průmyslové produkce dokonce o 5,5 procenta.

Tržby průmyslových podniků se v lednu zvýšily o 3,2 procenta meziročně. Nové zakázky se oproti lednu roku 2014 zvýšily o 1,1 procenta. Ty ze zahraničí ale klesly o tři desetiny procenta. Firmy tak získávaly novou práci především v Česku - zakázky z tuzemska vzrostly o čtyři procenta.

"Zakázky rostou především automobilkám, výrobcům elektrických zařízení a kovových výrobků, tedy velmi silným oborům těšícím se v posledních dvou letech z velmi dobrých výsledků," popisuje Petr Dufek, šéf investičního výzkumu ČSOB.

Ekonomové zatím propadu zahraničních zakázek nepřikládají velkou váhu. "Zde mohly svou roli sehrát kalendářní efekty, a nižší čísla tak zatím není potřeba přeceňovat – i vzhledem k stále příznivému vyznění únorových indikátorů důvěry a indikátoru nákupních manažerů," říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. 

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru