Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Česká národní banka zveřejní svou bilanci, měnovou bázi a statistiku fondů kolektivního investování.

Praha. Český statistický úřad zveřejní výsledky maloobchodu, stavebnictví a průmyslu za leden 2015.

Brusel. Proběhne jednání ministrů obchodu, dopravy a energetiky zemí EU zaměřené na dopravu. Mezi tématy bude čtvrtý železniční balíček, nařízení o otevření trhu vnitrostátních služeb v přepravě na železnici a podobně.

Praha. Saský ministr hospodářství, práce a dopravy Martin Dulig bude jednat s českým ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem a s ministrem dopravy Danem Ťokem.

Paříž. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) vydá pravidelnou měsíční zprávu o situaci na trhu s ropou.

Varšava. Polský statistický úřad zveřejní index spotřebitelských cen za únor v Polsku.

Moskva. Ruská centrální banka se bude zabývat měnovou politikou.

Kyjev. Ukrajina začne vyjednávat s věřiteli o možnostech restrukturalizace svého státního dluhu.


Škoda navýšila provozní zisk o 56,5 procenta. Koncern VW vydělal rekordních 12,7 miliardy

Do celkových hospodářských výsledků největší evropské automobilky Volkswagen přispěla během loňského roku její značka Škoda provozním ziskem 817 milionů eur (22,3 miliardy korun).

Vyplývá to z výroční zprávy společnosti Volkswagen, která byla zveřejněna na tiskové konferenci v Berlíně.

Oproti výsledkům roku 2013 Škoda zlepšila svůj výsledek o 56,5 procenta. Její tržby se meziročně zvýšily o 13,9 procenta na 11,8 miliardy eur.

Koncern Volkswagen loni docílil provozního zisku rekordních 12,7 miliardy eur (348,6 miliardy korun). Šlo o meziroční nárůst o 8,8 procenta.

Tržby přitom rostly jen mírně (+2,8 procenta) a dosáhly 202 miliard eur.

Průmyslová výroba v eurozóně rostla nejvíc za půl roku. Pomáhají i kroky ECB

Průmyslová výroba v eurozóně v lednu vzrostla v meziročním srovnání o 1,2 procenta a zaznamenala nejsilnější nárůst za půl roku. Proti předešlému měsíci ale produkce mírně klesla, plyne ze čtvrtečních údajů statistického úřadu Eurostat.

Ekonomové dotázaní agenturou Reuters čekali v průměru meziroční zvýšení jen o 0,1 procenta po prosincovém tempu 0,6 procenta. Zásluhu na silném výkonu má celoroční růstový trend ve Francii, Německu, Španělsku a Irsku, naopak v Itálii výroba klesala.

Teplárny chtějí do ochrany ovzduší investovat 18 miliard do konce roku 2016

Teplárenské společnosti plánují do konce příštího roku investovat zhruba 18 miliard korun do ochrany ovzduší. Na čtvrteční tiskové konferenci Teplárenského sdružení to uvedl předseda výkonné rady sdružení a bývalý premiér Mirek Topolánek.

"Téměř všechny velké teplárny, které v Česku zásobují krajská a statutární města, budou ve druhé polovině příštího roku připraveny plnit nejpřísnější normy na ochranu ovzduší," řekl Topolánek.

Dodal, že do roku 2020 celkové náklady na modernizaci provozů přesáhnou 20 miliard korun.

Zástupci sdružení připustili, že část investic zaplatí v cenách tepla koneční spotřebitelé, podle ředitele sdružení Martina Hájka by mělo většinou jít jen "o malé jednotky procent".

Irsko rekordmanem. V porovnání se zbytkem EU rostlo loni čtyřnásobně

Irská ekonomika v loňském roce obnovila silný růst a její výkon se zvýšil o 4,8 procenta. Oznámil to místní statistický úřad.

Irsko tak loni za sebou nechalo období propadu a stagnace, do něhož se dostalo v době globálních finančních otřesů a své dluhové krize po roce 2008.

Podle agentury Reuters byl loňský růst v Irsku pravděpodobně nejrychlejší v celé Evropské unii.

Irský výkon byl loni téměř čtyřikrát vyšší než průměrný růst ve výši 1,3 procenta v Evropské unii po započtení údajů z většiny členských zemí. Letos by měla být irská ekonomika opět jednou z nejsilnějších v Evropě. Vláda v říjnu v rozpočtu pro tento rok předpověděla růst hrubého domácího produktu o 4,7 procenta.

"Hříšné" akcie vynášejí nejvíc. Alkoholu se na burzách daří

Dlouhodobá konzumace alkoholických nápojů bezpochyby škodí lidskému zdraví.

Dlouhodobé investování do akcií firem produkujících alkoholické nápoje ale beze vší pochyby prospívá investorově peněžence. Výzkumy dlouhodobé výnosnosti akciových titulů totiž ukazují, že "alkoholické" akcie nic nepřebije.

Podle profesorů London Business School by jedna britská libra investovaná v roce 1900 do akcií těchto firem ve Velké Británii dodnes vynesla (za předpokladu reinvestování dividend) 243 tisíc liber. Pro srovnání – libra investovaná v roce 1900 do akcií britských strojírenských firem by se dodnes zhodnotila na pouhých 2280 liber.