Jaké knížky máte právě teď na nočním stolku?

Zrovna čtu poslední román Michela Houellebecqa Soumission. Je to pesimistické, existenciální a ironické – jak to bývává u tohoto autora. Political fiction o blízké budoucnosti, kdy volby ve Francii vyhrává islamista a mění zemi v islámský stát. Mám Houellebecqa ráda, pod cynismem se v jeho románech skrývá skutečné zoufalství.

EGO02 knihy Helleubecq Sumission

Ke kterému spisovateli se nejčastěji vracíte?

Nemám jednoho oblíbeného – kromě pár klasiků: Čechov, Kafka, Thomas Mann už méně, ale kdysi jsem jím byla posedlá.

Předpokládám, že v dětství jste byla zapáleným čtenářem. Která kniha vás nejvíc ovlivnila?

Byla období, kdy jsem pobývala často a dlouho v nemocnici, a tak jsem četla tři knihy denně. Pamatuji si hlavně dětskou klasiku, Tajnou zahradu, kterou jsem později zfilmovala, knížky Astrid Lindgrenové, L. M. Montgomeryové, Edith Nesbitové a polsko-židovského geniálního spisovatele a pedagoga Janusze Korczaka. Jeho Král Matěj a Kajtuś kouzelník jsou skvělé knížky. První je takový Shakespeare pro děti a druhý dětský Faust.

EGO02 knihy Frances BurnettTajnA A zahrada

Která knížka vás naposledy překvapila?

Připravuji teď filmovou adaptaci románu polské autorky Olgy Tokarczukové Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých. Mezitím napsala Jakubovy knihy, historický román na 900 stránek, který pojednává o židovském mesiáši z 18. století a vůbec o neuvěřitelně zajímavém světě. Dost o dějinách vím, ale byl to pro mě umělecký objev, měla jsem pocit, že když to čtu (a většinou jsem to četla v letadlech), zároveň sním a na cestě objevuji nové krajiny.

EGO02 knihy Olga Tokarczuk SvA AZj vA AZz

Čtete životopisy světových režisérů?

Biografie a deníky kolegů, jejichž práce mne zajímá, čtu. Ale jinak se této literatuře vyhýbám.

Kterého spisovatele byste pověřila vlastní biografií?

Knihu o sobě bych určitě psala sama.

A s kterým spisovatelem byste se nebála strávit desetihodinový let?

Nebála bych se na nejdelší cestu vydat s mou českou kamarádkou Edou Kriseovou, na trochu kratší s její dcerou Magdalenou Platzovou... Určitě bych letěla i s Olgou Tokarczukovou, také Paulem Austerem a zvlášť s jeho ženou Siri Hustvedtovou. Zajímavý a milý je autor detektivek Zygmunt Miłoszewski a taky reportéři Mariusz Szczygieł a Wojciech Tochman. S jinými bych si netroufla, někteří spisovatelé jsou strašní mizantropové.

Kterou knihu jste nedočetla?

To se mi obvykle nestává. Jen někdy knihu odložím, ale pak se k ní vrátím a najednou jsem nadšena. Můj poslední takový objev jsou dva romány polské autorky Magdaleny Tulli.

EGO02 knihy Magdalena Tulli Wloskie szpilki
Související