Britská banka TSB dostala nabídku na převzetí od španělské Banco Sabadell za 1,7 miliardy liber. Sedmá největší bankovní instituce v Británii, která se teprve loni vydělila od bankovní skupiny Lloyds TSB, uvedla, že je ochotna španělskou nabídku svým akcionářům doporučit.

Sabadell podle TSB nabízí za jednu akcii banky 3,40 libry. Akcie TSB na zprávu reagovaly vzestupem o více než 25 procent na 3,30 libry, což byl jejich nejsilnější přírůstek od loňského červnového vstupu na londýnskou burzu. Cena akcií TSB se tak dostala výrazně nad emisní cenu 2,80 libry, při níž tržní hodnota banky činila 1,3 miliardy liber, uvedla agenturu Reuters.

Pětka na španělském bankovním trhu má v plánu expandovat v zahraničí, aby kompenzovala slabost na domácím trhu. Španělsko teprve začíná oživovat z dlouhé a hluboké recese.

Vedení TSB se domnívá, že banka Sabadell by mohla podpořit a urychlit její růst na poli retailového bankovnictví a také v segmentu úvěrů pro malé firmy. Španělský partner by podle TSB přispěl k tomu, aby byla banka silným konkurentem na britském trhu.

Lloyds TBS dostala během finanční krize let 2007–09 finanční pomoc od britské vlády a Evropská komise ji podmínila tím, že banka odprodá část svého majetku včetně TSB. Lloyds má v TSB stále ještě 50 procent akcií.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru