Průmyslová výroba v eurozóně v lednu vzrostla v meziročním srovnání o 1,2 procenta a zaznamenala nejsilnější nárůst za půl roku. Proti předešlému měsíci ale produkce mírně klesla, plyne ze čtvrtečních údajů statistického úřadu Eurostat.

Ekonomové dotázaní agenturou Reuters čekali v průměru meziroční zvýšení jen o 0,1 procenta po prosincovém tempu 0,6 procenta. Zásluhu na silném výkonu má celoroční růstový trend ve Francii, Německu, Španělsku a Irsku, naopak v Itálii výroba klesala.

Eurostat opravil prosincový údaj z původního meziměsíčního poklesu na růst 0,3 procenta. Znamená to, že produkce v zemích eura rostla nepřetržitě poslední čtyři měsíce roku.

V celé Evropské unii se průmyslová výroba meziročně zvýšila o 1,5 procenta. V meziměsíčním srovnání zůstala produkce beze změny.

Mezičtvrtletní tempo růstu ekonomiky eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí zrychlilo na 0,3 procenta z 0,2 procenta v předchozích třech měsících. Meziročně se hrubý domácí produkt v zemích eura zvýšil o 0,9 procenta.

Nejnovější statistické údaje naznačují, že slabší kurz eura, levná ropa, nízké úrokové sazby a další podpůrné kroky Evropské centrální banky pomáhají ekonomice měnové unie vymanit se ze stagnace.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru