Ceny pohonných hmot v Česku překročily v týdnu hranici 31 korun za litr. Natural 95 se prodává průměrně za 31,17 Kč/l, což je o 39 haléřů více než minulou středu. Nafta zdražila o 30 haléřů na 31,28 Kč/l.

Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje.

Podle analytičky společnosti Colosseum Evy Mahdalové by měly ceny pohonných hmot růst i v následujícím týdnu, řádově opět o několik desítek haléřů.

Mahdalová upozornila, že na komunitní burze v Rotterdamu minulý týden vzrostla cena benzinu o pět procent, nafta naopak zlevnila o 0,7 procenta. Díky tomu by mohl skončit trend, kdy je nafta dražší než benzin.

"Tento sezonní faktor se opakuje každé zimní období, jelikož v zimě stoupá poptávka po topném oleji a naftě," dodala.

Nejvyšší jsou opět ceny v Jihomoravském kraji, který nedávno překonal i dříve dlouhodobě nejdražší Prahu. Jihomoravské čerpací stanice nabízejí litr Naturalu průměrně za 31,85 koruny, naftu tam řidiči pořídí v průměru za 31,98 Kč/l. Naopak nejlevnější pohonné hmoty jsou v Královéhradeckém kraji. Natural 95 tam stojí průměrně 30,70 Kč/l, nafta 30,79 Kč/l.

Po řadu měsíců od loňského podzimu ceny pohonných hmot v Česku klesaly, dostaly se až pod třicetikorunovou hranici. Důvodem byl podle odborníků přebytek ropy na trhu. Pokles ale zhruba v polovině února skončil a podle analytiků by v delším horizontu měly ceny již jen stoupat, či stagnovat.

ceny pohonných hmot k 11.3.2015
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru