Mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, se za loňský rok přehoupla do provozního zisku a do kladných čísel přešla i v posledním čtvrtletí. Největší měrou k tomu přispěly aktivity na českém trhu, které po předloňské ztrátě vykázaly v roce 2014 výrazný zisk, sdělila ve čtvrtek společnost. Firma nicméně nadále zůstává v čisté ztrátě.

Po začátku obchodování rostly akcie CME až o tři procenta.

Provozní zisk CME dosáhl loni 38,28 milionu dolarů (990 milionů Kč) po ztrátě 180 milionů USD v roce 2013. Celoroční výnosy CME vzrostly o 7,5 procenta na 680,80 milionu USD a v přepočtu na stálé kurzy se zvýšily o deset procent.

"Dosáhli jsme všech ambiciózních cílů, které jsme si pro tento rok stanovili. Naše finanční výsledky odrážejí pokračující provozní obrat a také jsme zaznamenali nejsilnější růst srovnatelných výnosů za šest let," uvedl ve zprávě Michael Del Nin, jeden ze dvou generálních ředitelů CME.

Hlavním akcionářem CME je americká mediální skupina Time Warner. Firma má nyní nové vedení a získává zpět reklamní zadavatele, které ztratila v předešlých letech, kdy sledovala strategii zvyšování cen v situaci propadu reklamního trhu.

Ukazatel OIBDA, neboli provozní výsledek před odpisy a amortizací, se v České republice přehoupl za celý rok do zisku 62 milionů dolarů po předloňské ztrátě 9,6 milionu dolarů. Výnosy českých aktivit stouply na 202,8 milionu dolarů ze 174,9 milionu USD o rok dříve. Druhý výkonný šéf CME Christoph Mainusch uvedl, že v letošním roce čeká firma další zvýšení podílu na českém trhu i posílení ziskových marží.

Ve čtvrtém čtvrtletí vytvořila CME provozní zisk 38,3 milionu USD proti ztrátě necelých 97 milionů dolarů před rokem. Její výnosy však meziročně klesly o 1,4 procenta na 216,2 milionu USD, i když po odečtení vlivu kurzových změn byly vyšší o devět procent. Zatímco výnosy skončily pod očekáváním, provozní zisk byl lepší, než odhadovali analytici, které oslovila agentura Reuters.

Na českém trhu dosáhla CME čtvrtletního zisku OIBDA 28,9 milionu USD proti ztrátě 378,000 dolarů na konci roku 2013. Tuzemské výnosy firmy stouply o zhruba 3,5 procenta na 66,4 milionu USD.

CME utrpěla za celý loňský rok další čistou ztrátu 227,4 milionu po výpadku 277,8 milionu USD v roce 2013. Ve čtvrtém čtvrtletí čistá ztráta klesla meziročně o 39 procent na 74,9 milionu USD.

Součástí CME je společnost CET 21, která drží licence na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov a Telka. CME vedle Česka provozuje televize na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a ve Slovinsku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru