Vlivné americké banky Citigroup, Goldman Sachs a Morgan Stanley neuspěly se snahou zablokovat návrh, aby musely zveřejňovat informace o takzvaných zlatých padácích pro manažery, kteří se rozhodli odejít do vládních služeb. Vyplývá to z dokumentů tamní burzovní komise, k nimž se dostala agentura Reuters. Návrh vzešel od akcionářů a podporuje ho i mocný odborový svaz AFL-CIO.

Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) trojici finančních domů sdělila, že nemohou tento návrh vypustit z hlasovacích lístků, pomocí kterých akcionáři během valné hromady rozhodují o záležitostech firmy. Banky se k informacím zatím nevyjádřily, odborový svaz AFL-CIO už ale vyjádřil spokojenost nad tím, že burzovní komise "neustoupila tlaku".

"Citigroup, Goldman Sachs a Morgan Stanley se tvrdě snažily akcionářům zabránit v hlasování o větší transparentnosti kolem zlatých padáků pro vládní služby," uvedla Heather Slavkinová-Corzová z AFL-CIO.

Akcionáři se chtějí domoci toho, aby banky musely zveřejňovat, jak se stavějí k odměnám pro manažery, kteří dobrovolně odejdou dřív, než původně předpokládali. Smyslem odměn, o které v tomto sporu jde, je totiž udržet klíčové manažery ve firmě. Čerpání odměn je na splnění této podmínky také vázáno.

Pokud by akcionáři se snahou uspěli zcela, musely by banky jmenovitě uvádět manažery, kteří mají po předčasném odchodu do vládních služeb na odměnu nárok a jak velká jejich odměna bude. Ti, kteří se rozhodnou banku opustit dřív, o část slíbené odměny totiž běžně přicházejí.

V souvislosti s těmi, kteří odešli dřív, aby pracovali ve vládních službách, AFL-CIO zmiňuje například současného ministra financí Jacka Lewa. Ten totiž dřív pracoval v bance Citigroup a když se rozhodl odejít, aby pracoval pro vládu, dostal od banky velmi štědře zaplaceno.