Odměny obchodníků na Wall Street loni dosáhly 28,5 miliardy dolarů (737,3 miliardy korun), což je o tři procenta více než v předešlém roce. Vyplývá to z předběžných propočtů, o nichž ve středu informoval hlavní finanční kontrolor státu New York Thomas DiNapoli. Sektor také poprvé od roku 2011 vytvořil nová pracovní místa, a to i přesto, že zisky makléřských firem se snížily.

Průměrná odměna na Wall Street se loni vyšplhala na 172 860 dolarů (skoro 4,5 milionu korun), což představuje nárůst o dvě procenta. Odměny byly vyšší, přestože souhrnný zisk před zdaněním, který loni vytvořily členské makléřské firmy, klesl o 4,5 procenta na 16 miliard dolarů.

"Zisky celého odvětví byly nižší kvůli slabšímu obchodování s nástroji s pevným výnosem a s komoditami, kvůli vyšším požadavkům na kapitálové rezervy a také kvůli dalším nákladům na urovnání právních sporů," stojí ve zprávě, z níž cituje agentura Reuters.

Společnosti obchodující s cennými papíry v New Yorku loni zaměstnávaly 167 800 pracovníků, o 1,4 procenta více než předloni. Je to poprvé od roku 2011, kdy odvětví vytvořilo více pracovních míst.

Ve srovnání se situací před finanční krizí z roku 2008 ale sektor zůstává menší, a to o více než 20 tisíc míst, ukazuje DiNapoliho zpráva. Kontrolor přitom upozornil, že růst pracovních míst v sektoru letos nemusí nutně pokračovat.

I tak ale Wall Street zůstává důležitým motorem ekonomiky města i celého státu New York. V samotném městě sice obstarává méně než pět procent pracovních míst v soukromém sektoru, pokud jde o ale o mzdy, jeho podíl je více než pětinový.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru