Plány Andreje Babiše (ANO) se začínají hroutit. Z elektronické evidence tržeb si učinil spásný nástroj, díky kterému vybere více peněz na daních. Ovšem návrh příslušného zákona jeho vládní kolegové a dotčené profesní organizace doslova rozcupovali.

Evidence tržeb

■ Každý obchodník má mít svůj specifický identifikační kód a elektronické zařízení, z něhož odešle účtenku o každé přijaté platbě finančnímu úřadu. Ten obratem vrátí účtenku zpátky s jedinečným identifikačním číslem.

■ Ministerstvo financí si od toho slibuje omezení šedé ekonomiky a vyšší výběr daně z přidané hodnoty. Povinnost reportovat obchody má dopadnout asi na 600 tisíc obchodníků, restauratérů, hoteliérů, řemeslníků nebo notářů.

■ Původně měl zákon platit od ledna 2016, teď už se mluví o dubnu nebo červnu. Zatím není například jasné, na jakém softwaru elektronická evidence poběží a kdo ji bude provozovat.

Ministr financí Babiš chtěl zákon, který má platit od začátku příštího roku, přinést na vládu už za necelé čtyři týdny. Jeho úředníci proto se sepisováním návrhu nezvykle pospíchali. Jak vyplývá z připomínek od dalších ministerstev a organizací, Babišův úřad kvůli tomu odevzdal velmi děravý dokument.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru