Rusko bude v červnu jednat s představiteli Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o dopadech těžby z břidlicových hornin na trh s ropou. Agentuře Reuters to ve středu řekl ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Ceny ropy kvůli převisu nabídky nad poptávkou od loňského léta prudce klesly, což působí rozsáhlé škody právě ruské ekonomice.

Za růstem dodávek suroviny na trh stojí z velké části rozmach těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech. Generální tajemník OPEC Abdalláh Badrí o víkendu prohlásil, že kartel by měl spolupracovat s ostatními producentskými státy na stabilizaci trhu.

Cena severomořské ropy Brent se v lednu propadla až na 45,19 dolaru za barel, což byla nejnižší úroveň téměř za šest let. Loni v červnu přitom dosahovala až 115 dolarů za barel. V úterý Brent uzavřel v blízkosti 58 dolarů za barel.

"Ceny zůstanou nízké, dokud z trhu nezmizí přebytečná kapacita," poznamenal Novak. Předpověděl také, že do konce letošního roku by se ceny ropy mohly vyšplhat na 65 až 70 dolarů za barel.

Saúdská Arábie koncem loňského listopadu zablokovala snahu některých méně vlivných členů OPEC snížit těžební limit, což by podpořilo ceny. Tento krok posílil spekulace, že Rijád chce pomocí nízkých cen zastavit růst těžby ropy v USA.

Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí v prosinci řekl, že OPEC nesníží těžbu ani v případě, že ceny ropy spadnou až na 20 dolarů za barel. Dodal, že ceny by se již nikdy nemusely vyšplhat zpět na 100 dolarů za barel. Saúdská Arábie je nejvlivnějším členem kartelu a největším vývozcem ropy na světě.

Červnové jednání Ruska a zástupců OPEC se má uskutečnit krátce před zasedáním, na kterém bude kartel rozhodovat o své těžební politice. "Příští jednání Ruska a OPEC se plánuje na červen do Vídně. Nijak to nesouvisí se samotným zasedáním OPEC," upozornil Novak. "Tentokrát budeme jednat o dopadu břidlicové ropy na trh," dodal.