Průměrná mzda v Česku ve 4. čtvrtletí loňského roku vzrostla meziročně o 609 korun na 27 200 korun, tedy o 2,3 procenta. Spotřebitelské ceny se ovšem zvýšily o 0,5 procenta, reálně tak mzda rostla o 1,8 procenta.

Uvedl to ve středu Český statistický úřad (ČSÚ). Za celý loňský rok se pak průměrná mzda zvýšila o 608 korun na 25 686 korun, což představuje růst o 2,4 procenta.

Na průměrnou mzdu však nedosáhnou zhruba dvě třetiny zaměstnanců. Realističtější údaj proto podává takzvaný mzdový medián. Ten dosáhl ve čtvrtém kvartále loňského roku výše 22 847 korun. To představuje růst o 2,6 procenta meziročně.

Čísla tak zaostala za očekáváními trhu i České národní banky. Analytici předpovídali meziroční růst mezd ve čtvrtém kvartále o jednu desetinu procentního bodu vyšší, centrální banka dokonce očekávala růst mezd ve výši 3,4 procenta.

"Růst mezd byl však tažen zejména nepodnikatelským sektorem, což souvisí se zvýšením platů státních zaměstnanců na konci minulého roku," upozorňuje Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.

Podle Českého statistického úřadu, který ve středu údaje o mzdách zveřejnil, se zatím ekonomické oživení promítá především do poklesu nezaměstnanosti, kdežto na výplatních páskách zaměstnanců zatím ještě tolik ne. S tím souhlasí i ekonomové, kteří hodnotí loňský růst mezd spíše jako velmi mírný.

"Nejde sice o žádný dramatický nárůst, ale přece jen je to posun. Minimálně v českých korunách," říká Petr Dufek, hlavní ekonom ČSOB. Zároveň však upozorňuje na to, že díky intervenci České národní banky, která v listopadu 2013 uměle oslabila korunu, si Češi ve srovnání s jejich zahraničními sousedy pohoršili.

"Zatímco ještě v roce 2012 dosahovala průměrná mzda v ČR téměř 1000 eur, nyní jsme na 933. Jde o druhý rok poklesu o více než tři procenta. Kupní síla tuzemských zaměstnanců se tak při nákupech v zahraničí či dovolených jednoznačně snížila," tvrdí Dufek.

Nicméně v Česku se kupní síla domácností loni výrazně zvýšila, a to díky velice nízké inflaci. Ceny totiž za loňský rok v průměru vzrostly pouze o 0,4 procenta. Reálná průměrná mzda tak vzrostla o dvě procenta, což je podle ČSÚ nejvíce od roku 2009.

Pro letošek čekají analytici podobně rychlý růst mezd jako loni, možná o něco rychlejší. "Lze očekávat, že růst mezd v tomto roce dále mírně zrychlí a dosáhne kolem 3 % - zejména pokračující růst ekonomické aktivity by měl vést k vyššímu růstu mezd v podnikatelském sektoru. Vzhledem k průměrné nulové inflaci se tak zrychlí i vývoj reálných mezd, který podpoří spotřebu domácností," předpovídá Seidler z ING.

"Nezaměstnanost klesá, firmy vytvářejí nová pracovní místa a na řadě pozic jim chybí zaměstnanci. To jsou argumenty pro další růst mezd, který letos v podnikové sféře očekáváme v průměru okolo 2,5 %," říká Daniel Soukup, odborník na řízení lidských zdrojů PwC ČR.

"Vzhledem k nízké inflaci se zaměstnanci mohou těšit i na reálný růst mezd. Výrazně nad průměrem by měly růst mzdy zejména v IT, naopak nejnižší růst čekáme v maloobchodě," dodává.

Zdroj: ČSÚ